Uznávaného pilota pronásledovalo UFO. Celé setkání detailně popsal a tajemný objekt nakreslil

V posledních letech jsme se setkali s celou řadou popisů a nahrávek ze setkání s UFO. V případě takzvaného Tic Tacu se navíc nejedná o první detailní popis chování neznámého objektu. Neidentifikované létající objekty už navíc začala brát vážně i NASA, která chce fenomén dále zkoumat.

Psal se 10. listopad 2004, když Kevin Day zachytil na radaru americké lodi USS Princeton neznámé objekty, které nedokázal přesně vyhodnotit. O čtyři dny později se objekty vrátily a byly proti nim vyslány dva stíhací letouny F/A-18F Super Hornet. Piloti měli za úkol ověření situace, po návratu pak oznámili, že viděli UFO, což nebyla odpověď, kterou by si velení přálo slyšet. Radaroví operátoři proto začali celou situaci analyzovat, ani po rekalibraci radarového systému však nedokázali najít odpověď. Celá událost je dnes známá jako „Tic Tac“, neboť právě takovou podobu měl neznámý objekt mít.

Setkání s Tic Tacem

Událost z roku 2004 není v historii stíhacích letounů jediná. Podobný zážitek má i držitel vyznamenání Námořního kříže Brian Westin, který v roce 1966 brázdil v letounu Grumman Intruder A-6 vzduch nad Severním Vietnamem. 6. dubna 1966 se společně s dalšími pilotem vydal jako doprovod pomalejších letounů Douglas A-4 Skyhawk k takzvané Ho Či Minově stezce, která byla logistickým systémem sahajícím ze Severního Vietnamu k Jižnímu Vietnamu skrze sousední Laos a Kambodžu.

Během letu si najednou Westin se svým kolegou všimli objektu v blízkosti křídla, což jim oběma vyrazilo dech. Westin v dokumentární sérii Neidentifikováno: Americká vyšetřování UFO na Prima ZOOM popisuje, že ani jeden z mužů nechápal, co se děje a prudce stočili stroj doprava, aby si objekt prohlédli. Jenže ten už byl tou dobou pryč. Když se Westin pokusil UFO blíže popsat a nakreslit, vznikl z toho objekt ve tvaru bojleru, či – jak sám říká – Tic Tacu. Pochromovaného válce bez oken, který se vznášel ve vzduchu, jako by se jednalo o jakési antigravitační zařízení.

Kategorie neznámá

Westin, který byl o tři týdny později sestřelen a z vln moře zachránil sebe i kolegu, za což byl odměněn vyznamenáním Námořního kříže, dodnes nedokáže pochopit, co vlastně viděl. Vysvětlení ovšem nemá ve zmíněném dokumentu ani testovací pilot a inženýr U.S. Air Force Bill Scott, který jednoznačně popírá možnosti raket země-vzduch, jakési potulné palivové nádrže nebo gravitační bomby. Podle Scotta lze objekt zařadit jeho popsanými vlastnostmi do kategorie „neznámé“.

V uplynulých letech jsme se přitom dočkali hned několika zveřejněných videí UFO od samotného Pentagonu. Ten začíná být celému fenoménu více nakloněn a společně s NASA dokonce nabádá piloty a další svědky k tomu, aby se nebáli o incidentech mluvit a nahlašovali je. NASA chce UFO blíže zkoumat, aby ho zbavila konspiračního nánosu, který se kolem neidentifikovaných objektů za desítky let vytvořil.

Zdroj: New York Magazine

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom