První spatřené UFO vypadalo jinak, než jsme zvyklí. Tak rychlá letadla vůbec neexistovala

Záhadný a dosud nevysvětlený zážitek v USA o pouhých osm dní předchází takzvané Roswellské katastrofě, z níž milovníci konspiračních teorií dodnes čerpají.

Když americký pilot Kenneth Arnold 24. června roku 1947 prolétával okolo washingtonské sopečné hory Mount Rainier, pátral po zmizelém vojenském letounu. Za jeho objevení mohl totiž dostat tučnou odměnu. Toho dne se ale stalo něco úplně jiného a místo odměny se Kenneth Arnold stal člověkem, díky němuž existuje výraz „létající talíř“.

Kenneth Arnold. The first man to coin the term flying saucer after his sighting in 1947.

Posted by CONTACT UFOS on Tuesday, June 28, 2011

Třikrát vyšší rychlost než zvuk

Povětrnostní podmínky byly dokonalé, stejně jako viditelnost. Byl jasný, slunečný den. Když proto Arnold spatřil první záblesk, myslel si, že jde o odraz slunce od jiného letounu. Jenže záblesky se ukázaly znovu. Podle toho, co Arnold později vypověděl, bylo neznámých objektů celkem devět a vznášely se zhruba 25 kilometrů od něj. Údajně tvořily „sestupnou stupňovitou formaci“, jež se prý „roztáhla“ na vzdálenost, již určil zhruba na 7 kilometrů. Záhadné objekty letěly v jedné rovině, také se ale komíhaly ze strany na stranu, občas se převrátily nebo naklonily. Tvarem prý připomínaly srpek měsíce.

Arnold jim taky na základě času, jež jim stačil k přesunu mezi Mount Rainier a Mount Adams, přisoudil celkem ohromující rychlost okolo 2 700 kilometrů za hodinu, což znamenalo cestovat třikrát rychleji, než byl tehdy kterýkoli známý letoun schopen; Chuck Yaeger svůj slavný první nadzvukový let v dějinách uskutečnil sice téhož roku, ale až v říjnu. A ani ten takové rychlosti zdaleka nedosáhl.

Jakmile Arnold přistál, okamžitě se se zážitkem svěřil svým známým. Tvrdil, že se muselo jednat o testy nového vojenského letounu. Od té chvíle si ovšem celý příběh žil vlastním životem. Netrvalo dlouho a celé záležitosti se chytil tisk.

Hned následujícího dne, 25. června 1947, se Arnold proto ocitl v redakci plátku East Oregon a reportérům své setkání s UFO podrobně vylíčil. Když popisoval pohyby záhadných objektů, použil výraz, že letěly „jako talíř, který hodíte tak, že poskakuje po vodě“. A následujícího dne se už o „létajících talířích“ psalo v tučných novinových titulcích po celých Spojených státech.

Posted by William McDonald on Monday, June 24, 2019

Roswell o osm dní později

Samozřejmě nemůžeme s jistotou říct, jestli se tehdy v USA něco záhadného skutečně nedělo, doba ale nedala na incident už zapomenout. Pouhopouhých osm dní po Arnoldově pozorování došlo ke známému Roswellskému incidentu a podivné zážitky připomínající ten Arnoldův navíc hlásili lidé v následujících týdnech ještě několikrát. Termín „létající talíř“ se proto okamžitě vžil a výsledkem je, že si dnes většina lidí představuje mimozemské plavidlo podobně, jako dva hluboké talíře přiklopené na sebe. Většina z nich je pak v lehkém šoku, když zjistí, že původní neznámý objekt Arnold k talířku přirovnal jen kvůli tomu, aby vysvětlil způsob, kterým se pohyboval.

Zdroj: Ted Bloecher: Report on the UFO wave of 1947

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom