Nejlepší fotka UFO v historii: Takhle detailně jste létající talíř ještě neviděli

Záhadný úkaz na fotografii, který vypadá jako létající talíř, vyfotili na začátku sedmdesátých let nad Kostarikou.

Pro milovníky záhad a teorií o UFO je obrázek pořízený 4. září roku 1971 nad jezerem Cote na Kostarice nejen důvěrně známou fotografií, ale dokonce je některými považován za nejlepší snímek UFO, který kdy kdo pořídil. Zvláštní objekt připomínající kovový létající talíř z letadla vyfotili lidé z kostarického institutu National Geographic úplnou náhodou. Snažili se tehdy posoudit dopady jistého hydroelektrického projektu, se kterým se počítalo v okolí sopky Arenal. Tehdy samozřejmě neexistovala možnost si pořízenou fotku hned prohlédnout, podivuhodný objekt v levém dolním okraji snímku proto odhalili až po vyvolání filmu.

The Lake Cote UFO This picture of a flying saucer was taken on September 4, 1971 by The National Geographic Institute of Costa Rica. https://www.uapmedia.uk/articles/costarica-ufo

Posted by The Hidden Underbelly on Friday, May 6, 2022

Co odhalilo vysoké rozlišení?

O podivném fenoménu, který se povedlo na fotce zvěčnit, se vedly debaty po desetiletí. Mnozí jej odmávli s tím, že jde o hoax, jiní tvrdili, že je to pouhá optická iluze, porucha fotoaparátu, či že to má nějaké jiné racionální vysvětlení. Pak tu samozřejmě byli lidé přesvědčení, že jde jednoznačně o létající talíř. Snímkem se po mnoho let vážně zabývala hrstka výzkumníků. V letech 1989 a 1990 publikovali analýzy, v nichž uvedli nedostatek důkazů pro jakýkoli zásah do fotografie i teorie o optickém klamu, což v jistých kruzích senzaci opět rozdmýchalo.

Teď, o víc než třicet let později, se fotografie znovu dostala do centra pozornosti. Tým britských „ufologů“ totiž uveřejnil snímek v neobyčejně vysokém rozlišení. Podle toho, co tvrdí, se jistému Estebanu Carranzovi z Kostariky povedlo získat kopii originálního negativu a následně ji s pomocí dalších lidí naskenovat precizním bubnovým skenerem. A tohle je výsledek:

Klíčem je budoucí využití

Plnou verzi najdete zadarmo ke stažení zde. Pokud ji srovnáme s původním obrázkem, je záhadný objekt skutečně vidět o dost lépe, přesto se ale bohužel pořád nedá s určitostí říct, co to vlastně tehdy výzkumníci z National Geographic na snímku zachytili. Tímhle ale všechno rozhodně nekončí, protože stále existují další snímky, ba dokonce i videa, u nichž by se téhle techniky dalo využít a vyřešit tak některé ze záhad, které ufologům a nadšencům do sci-fi nedají spát.

Zdroj: UAP MEDIA UK

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom