5. prosince 2022 06:00

Do Velké pyramidy v Gíze se teď může podívat každý. Umožňuje to zajímavá novinka

Projděte se tajemnými, několik tisíciletí starými chodbami Velké pyramidy v Gíze, aniž byste se zvedli z gauče. Můžete za to poděkovat odborníkům z Harvardu.

Chufuova nebo také Velká pyramida v Gíze je největší a nejznámější pyramidou v Egyptě a podívat se do ní je rozhodně nezapomenutelný zážitek. Cestovat kvůli tomu až do Egypta se ale málokomu povede. A do stísněných útrob 4 500 let staré, 140 metrů vysoké stavby sestavené z 2,3 milionů obrovských, místy až patnáctitunových kamenných kvádrů, se taky mnozí dobrovolně neodváží. Například pro lidi trpící klaustrofobií by to mohl být spíš hororový zážitek. Díky unikátnímu harvardskému projektu se však na výpravu do pyramidy můžeme vydat i z bezpečí a příjemně otevřeného prostoru svého obýváku.

Během prohlídky můžete měřit i klást otázky

Tamní odborníci totiž díky pečlivé fotodokumentaci sestavili 3D prohlídku, která vás do pyramidy zavede. Dostanete během ní písemné informace, podíváte se se na 3D model vnitřních prostor, můžete si cokoli změřit, a dokonce je během prohlídky i možnost se na cokoli zeptat umělé inteligence.

Úchvatný 3D výlet začíná tunelem vyhloubeným vykradači hrobů pravděpodobně někdy okolo roku 820 našeho letopočtu a jeho součástí jsou tři nejznámější místnosti: králova komnata nacházející se v samém vršku pyramidy, královnina komnata v jejím středu a podzemní prostor, jehož účel dodnes zůstává velkou neznámou. Chodby samozřejmě z pohodlí domova nemají takovou atmosféru, i tak ale jde o velmi zajímavý projekt, který rozhodně stojí za vyzkoušení.

Zdroj: Giza.mused.org

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky pyramidy Gíza Starověký Egypt pyramidy v gíze 3D prohlídka virtuální prohlídka

Populární filmy na Prima Zoom