V Egyptě našli přes 2 000 let staré malby. Archeology vzácný nález hodně překvapil
Úchvatné objevy v Egyptě rozhodně nekončí. Egyptsko-německým archeologům se podařilo odhalit nádherné staroegyptské fresky, jejíchž stáří se odhaduje přes 2 200 let. Do chrámu přitom lidé chodili ještě před 400 lety.
Egyptsko-německému týmu archeologů se povedlo v chrámu boha Chnuma v Esně odkrýt dechberoucí fresky, které jsou vyobrazením staroegyptských bohyní. Celkem 46 fresek se skrývalo pod nánosem prachu a ptačích exkrementů.
Supice a kobry
Detailní barevné fresky vznikly zhruba před 2 200 lety, podle hyeroglyfů nicméně chrám ležící asi 60 kilometrů od Luxoru lidé používali ještě před méně než půltisíciletím. Archeologové interiér chrámu čistí pomocí alkoholu.
Supi v chrámu boha Chnuma Zdroj: Ahmed Amin / egyptské ministerstvo turismu a památek (MoTA)
Malby, které odkryli, vyobrazují supici, tedy bohyni Nechbet. Nechbet znamená nebeská a je to ochránkyně Horního Egypta, jejíž supí portrét bychom našli třeba v bitvách, u korunovací, u porodu, anebo dokonce jako kojnou faraonů. Druhou v chrámu zvěčněnou bohyní je Vadžet, již tradičně zobrazují s hlavou kobry a křídly. I ona byla ochránkyní, tentokrát pro celý Dolní Egypt.
Centrální část stropu Chnumova chámu Zdroj: Ahmed Amin / egyptské ministerstvo turismu a památek (MoTA)
Centrální část stropu Chnumova chámu Zdroj: Ahmed Amin / egyptské ministerstvo turismu a památek (MoTA)
Archeologický tým precizní fresky a odkryté nádherné barvy zcela nadchly, překvapením ale nemusí být konec. S restaurováním jsou totiž vědci teprve v polovině, druhá polovina na vyčištění od ptačího trusu a dalších nánosů ještě čeká.
Rozdíl před a po zrestaurování Zdroj: Ahmed Amin / egyptské ministerstvo turismu a památek (MoTA)
Chrám boha vod a plodnosti
Chrám vznikl za Ptolemaia a dnes leží zhruba 9 metrů pod úrovní ulic. Chnum, kterému je zasvěcený, měl tehdy významnou roli. Tomuto bohu s beraní hlavou totiž staří Egypťané připisovali vládu nad Nilem, jehož každoroční záplavy poskytovaly zemi vláhu a úrodnou půdu.
Zdroj: Uni-tuebingen.de