V Egyptě našli přes 2 000 let staré malby. Archeology vzácný nález hodně překvapil

Úchvatné objevy v Egyptě rozhodně nekončí. Egyptsko-německým archeologům se podařilo odhalit nádherné staroegyptské fresky, jejíchž stáří se odhaduje přes 2 200 let. Do chrámu přitom lidé chodili ještě před 400 lety.

Egyptsko-německému týmu archeologů se povedlo v chrámu boha Chnuma v Esně odkrýt dechberoucí fresky, které jsou vyobrazením staroegyptských bohyní. Celkem 46 fresek se skrývalo pod nánosem prachu a ptačích exkrementů.

Supice a kobry

Detailní barevné fresky vznikly zhruba před 2 200 lety, podle hyeroglyfů nicméně chrám ležící asi 60 kilometrů od Luxoru lidé používali ještě před méně než půltisíciletím. Archeologové interiér chrámu čistí pomocí alkoholu.

Malby, které odkryli, vyobrazují supici, tedy bohyni Nechbet. Nechbet znamená nebeská a je to ochránkyně Horního Egypta, jejíž supí portrét bychom našli třeba v bitvách, u korunovací, u porodu, anebo dokonce jako kojnou faraonů. Druhou v chrámu zvěčněnou bohyní je Vadžet, již tradičně zobrazují s hlavou kobry a křídly. I ona byla ochránkyní, tentokrát pro celý Dolní Egypt.

Archeologický tým precizní fresky a odkryté nádherné barvy zcela nadchly, překvapením ale nemusí být konec. S restaurováním jsou totiž vědci teprve v polovině, druhá polovina na vyčištění od ptačího trusu a dalších nánosů ještě čeká.

Chrám boha vod a plodnosti

Chrám vznikl za Ptolemaia a dnes leží zhruba 9 metrů pod úrovní ulic. Chnum, kterému je zasvěcený, měl tehdy významnou roli. Tomuto bohu s beraní hlavou totiž staří Egypťané připisovali vládu nad Nilem, jehož každoroční záplavy poskytovaly zemi vláhu a úrodnou půdu.

Zdroj: Uni-tuebingen.de

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom