20. března 2023 12:47

Postavili pyramidy mimozemšťané? Egyptský objev konečně všechno vysvětlil

Důležitý nový objev by měl ukončit debaty o tom, jak byly postaveny pyramidy. A ne, mimozemšťani za jejich stavbu skutečně zodpovědní nejsou.

O tom, jak staří Egypťané dokázali bez moderních strojů postavit své velkolepé stavby (například pyramidy v Gíze), se vědci zatím mohli jen dohadovat. Okolo technologie, která lidem umožnila zhruba třítunové obří kvádry vytesat a navršit na sebe, se objevuje i spousta konspirací – včetně té, že jim u toho vypomáhali svou mimozemskou technologií pradávní návštěvníci z vesmíru. Nový objev ale dost možná učiní těmto spekulacím přítrž.

Klíčový systém ramp

Výzkumníci totiž v bývalých egyptských alabastrových dolech v Hatnúbu našli skutečný poklad: sofistikovaný systém ramp, který je starý čtyři a půl tisíce let. Sloužil ke stěhování těžkých alabastrových kamenů a podle odborníků, kteří ho zkoumali, díky němu staří Egypťané dokázali něco, o čem si vědci zatím mysleli, že bylo nemožné: zvedat několikatunový náklad v nečekaně ostrém úhlu dvaceti a možná i více stupňů.

„Systém je složený z jedné centrální rampy lemované dvěma schodišti s mnoha otvory podél sloupů,“ vysvětlil Yannis Gourdon, jeden z vedoucích expedice. „Kamenný blok egyptští dělníci zvedali tak, že jej položený na obřích saních přivázali na lana a ta pak k těmto dřevěným sloupům připevňovali.“

Cheopsovo dědictví

Skupina archeologů z Francouzského institutu orientální archeologie v Káhiře a Liverpoolské univerzity v Anglii důkladně prozkoumala nápisy na rampách a stopy po nářadí a zjistila, že pocházejí z doby vlády faraona Chufu, známého také pod řeckým jménem Cheops, který vládl přibližně v letech 2509–2483 před naším letopočtem. Právě za jeho vlády byla postavena největší z pyramid v Gíze – Cheopsova neboli Velká pyramida.

Vědci proto jásají – pokud se takovýto důmyslný systém používal ve stejné době v alabastrových dolech, existuje více než velká pravděpodobnost, že stejný systém pomáhal i dělníkům při stavbě pyramid.

„Podobné zařízení ještě nikdy nikdo na světě neobjevil,“ prohlásil nadšený Gourdon. Nový objev teď čeká další a mnohem podrobnější zkoumání a odborníci doufají, že se jim jejich podezření potvrdí, a zodpoví tak jednu z nejpalčivějších otázek týkajících se starověkého Egypta.

Zdroj: Live Science

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom