Tajemná Lomená pyramida: Atypický tvar egyptské památky má nečekaně prosté vysvětlení
Tvar slavné Lomené pyramidy zaujme na první pohled. Egyptologové nyní odhalují, jaké důvody ke kurióznímu vzhledu stavby vedly.
První pyramidy, ať už je stavěli lidé v Egyptě, nebo Mexiku, byly stupňovité a z hlediska architektury výrazně jednodušší. Ovšem Lomená pyramida má strmý úhel sklonu stěn, konkrétně 54°27’44” až do bodu zlomu. Odtud až k vrcholu je sklon 43°22′.
Za atypickým tvarem stojí nestabilní podloží. Kdyby se pyramida začala stavět na pevné skále, původně plánovaný sklon by byl nejspíš v pořádku, ale jílovité, pískovité a štěrkovité podloží masu pyramidy neudrželo a začalo se pohybovat. Výsledek byl mírný pohyb bloků na pyramidě a jediné možné řešení bylo pyramidu obložit ještě jednou vrstvou kamenů, tedy rozšířit základnu. Tím se změnil úhel, pod kterým se stěny pyramidy vypínaly k nebi.
Ale ani to nebyla definitivní záchrana. Čím víc pyramida rostla, tím byla těžší a dál praskala. Bylo tedy nutno změnit úhel, což zapříčinilo onen dodnes viditelný zlom. Pyramida tak je nakonec nižší, než kdyby se stavěla v nám dnes známém klasickém trojúhelníkovém tvaru.
Avšak ačkoli není největší, milovníci egyptské archeologie by se s ní rozhodně měli seznámit. Je totiž obrovským důkazem, jak si archeologové poradili v průběhu stavby s pohybem tisíců tun kamene. Díky řešení problémů se stabilitou Lomené pyramidy se jim navíc na druhý pokus podařilo postavit dokonalou pyramidu, kterou dnes známe pod názvem Červená.