Egyptské Pompeje: Ztracené zlaté město je nejdůležitějším nálezem od Tutanchamonovy hrobky
Dlouho se myslelo, že archeologický nález Tutanchamonovy hrobky jen tak něco nepřekoná. Nyní však egyptští vědci přišli s objevem, který bere opravdu dech.
Psal se rok 1922, když poblíž města Luxoru v místě, kterému se říká Údolí Králů, archeologové objevili hrobku mladého egyptského faraona Tutanchamona. Tomuto nálezu se v očích vědců nevyrovnal zatím žádný. Zdá se ale, že ztracené zlaté město to dokáže.
Egyptské Pompeje
Těžko říct, jak se archeologům povedlo udržet senzaci tak dlouho pod pokličkou. Historicky největší starověké město v celém Egyptě totiž našli už před sedmi měsíci. Archeolog a bývalý generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta Záhí Havás však nález „ztraceného zlatého města“ oznámil veřejnosti až nyní.
Zahi Hawass Announces Discovery of 'Lost Golden City' in Luxor
— Ministry of Tourism and Antiquities (@TourismandAntiq) April 8, 2021
The Egyptian mission found the city that was lost under the sands and called: The Rise of Aten. The city is 3k years old, dates to the reign of Amenhotep III, and continued to be used by Tutankhamun and Ay. pic.twitter.com/MTsyTZG7MJ
Senzační je, že město bylo objeveno vlastně náhodou. Archeologové totiž na levém břehu Nilu poblíž Luxoru pátrali po pohřebním chrámu. Na každém kroku ale naráželi na cihly a nakonec si uvědomili, že se dívají na zdi budov a pokojů. Někteří odborníci naleziště pojmenovali Egyptské Pompeje, protože stejně jako v tomto známém, výbuchem sopky zakonzervovaném městě, i zde ležely po tisíce let nedotčené předměty, které zde tehdejší obyvatelé po svém náhlém odchodu zanechali. Město poté prostě jen zavál pouštní písek.
„Objevili jsme tři velké okresy. Jeden administrativní, jeden, ve kterém pracovníci přespávali, a jeden průmyslový,“ uvedl Havás. „Město bylo opravdu ztracené, nikdo si nemyslel, že se dá objevit, proto po něm nikdo ani nepátral.“
Further clarification on the recent discovery by Zahi Hawass and his team, especially in connection with the 1934–35 French excavations. The map added by Vicky Jensen helps to locate the find 😊 Thanks Vicky! https://t.co/xnC0tm22Y9
— Manon Y. Schutz (@ManonYSchutz) April 11, 2021
Město založil Tutanchamonův dědeček
Archeologové z nalezených předmětů denní potřeby, prstenů nebo barevných keramických nádob mohou získat tisíce nových informací o životě běžných Egypťanů v době největšího rozkvětu říše a ověřit si mnohé své hypotézy. Je navíc možné, že vědci ještě objeví jeho spojení s nedalekým chrámem faraona Amenhotepa III., Tutanchamonova děda, který Egyptu vládl ve 14. století před naším letopočtem. Právě on během své „vlády Slunce“ město založil.
Odborníci jeho značku objevili na velkém množství nalezených věcí. Kromě ní identifikovali také několik nápisů, ze kterých je zřejmé, že se město jmenovalo „Vzestup Atona“. A našly se i pece na výrobu skla a glazované keramiky, a dokonce také formy na výrobu dekorací, jimiž město pravděpodobně zásobovalo nedaleké chrámy a hrobky.
Co ale obyvatele tak náhle vyhnalo a jak je možné, že archeologické vrstvy zůstaly po tisíce let nedotčené? Na to ještě vědci bohužel odpovědět nedokážou.