23. února 2023 06:00

Nejlepší podvodní fotky roku vám vyrazí dech. Kromě smíchu nepotlačíte i slzy smutku

Tyhle záběry si neužijí jen kritici umělecké fotografie, mají totiž všechny celkem silnou atmosféru. Od usmívajícího se pózujícího delfína až po srdcervoucí snímek umírajícího keporkaka stojí za to si je prohlédnout.

Vítězné snímky soutěže Podvodní fotograf roku pravidelně přitahují pozornost. Porotci totiž tradičně vybírají takové obrázky, které neuspějí jen mezi v umělecké fotografii kovanými kritiky, ale taky u běžné veřejnosti. A stejně tomu bylo i letos. Stačí se podívat na vítězný snímek jménem „Boto encanto“ – setkání s Boto.

Boto encanto

Fotograf Kat Zhou ze Spojených států ho pořídil za svítání v Amazonii. V popisu obrázku připomíná nejen tamní starou legendu, podle níž se růžoví sladkovodní delfíni, jimž místní říkají Boto, v noci mění na pohledné muže a svádějí místní ženy. Má to i méně romantickou stránku – v minulosti se na tyto sladkovodní delfíny svedlo nejedno podezřelé těhotenství související se znásilněním nebo nedobrovolnou prostitucí. A taky si na nich zchladil žáhu nejeden podvedený manžel. Kvůli tomu a taky kvůli rozsáhlému rybolovu mají tihle růžoví sladkovodní delfíni bohužel nakročeno k tomu, aby se skutečně stali jen vzácnými tvory…

Od fascinujících přes veselé až po děsivé

Prohlédnout si ale stojí za to i další oceněné fotografie, protože soutěž má mnoho kategorií a všechny stojí za to vidět. Třeba fotka Ollie Clark letos vyhrála v kategorii Britský podvodní fotograf roku.

Mohlo by vás zajímat: Selhání srdce, rozpad krvinek i vykrvácení do těla. Kteří hadi vám způsobí nejhorší smrt?

Na první pohled to možná není znát, v hejnu drobných rybek se ale skrývá žralok obrovský, největší žijící obratlovec. Fotografie vznikla u australského pobřeží Ningaloo, a ačkoli se běžně stává, že rybičky berou tyto někdy až patnáctimetrové tvory jako takový plovoucí úkryt a bufet v jednom, v takovém množství se shromažďují málokdy. Podle toho, co fotografka uvádí v popisku obrázku, se to nelíbilo ani samotnému žralokovi a dotěrné rybky se snažil různými manévry setřást.

Každá kategorie má něco do sebe. V kategorii makro uvidíte třeba fascinující rybí potěr na počátku vývoje nebo detail žraločího oka. To kategorie portrét spíš pobaví – od detailu sloních nozder přes jen těžko popsatelný výraz ve tváři ryby vědci objevené teprve v roce 2019 až po kajmanku dravou.

A pokud vás místo podmořského života fascinují spíš záběry vraků a v moři ztroskotaných letadel, taky si přijdete na své stejně jako milovníci černobílé fotografie.

Podvodní dramata

I letošní ročník navíc věnoval prostor i fotografiím, které pomáhají přilákat pozornost k důležitým tématům, jako je ekologie a klimatická krize a tyto snímky, jak už to tak bývá, jsou pravděpodobně těmi nejsilnějšími.

Čtěte více: Chraňte svého mazlíčka: Odblešit zvíře nestačí! Nezapomínejte na domácnost

Fotograf Alvaro Herero ze Španělska, jehož snímek hlady umírajícího keporkaka s ocasem zamotaným do lan a bójí se umístil v téhle kategorii na prvním místě, je toho dobrým příkladem. „Pořídit tuhle fotografii bylo to nejsmutnější, co jsem v oceánu kdy zažil,“ svěřil se v popisku k obrázku.

Zdroj: UPY 2023

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom