Jak dlouho ještě bude na mořském dně vrak Titanicu?
Amerika v barvě II 5 - Titanic
Ikonická loď nemá ani po svém potopení klid. Matka příroda jí hrozí definitivním rozkladem.
Zkáza údajně nepotopitelné lodě Titanic fascinuje nejen diváky velkofilmu Jamese Camerona, ale i vědce, kteří roky zkoumají samotný vrak a odpočítávají poslední roky do jeho nenávratného zmizení. Do rezavé schránky slavné bárky se totiž pustily bakterie, které s kdysi majestátní lodí nemají slitování.
Titanic krmivem pro bakterie
Do Titanicu se v průběhu pobytu na mořském dně zakously bakterie Halomonas titanicae, které byly blíže popsány vědeckým týmem vedeným Cristinou Sánchez-Porro již v roce 2010. Jedná se o organismus, který snáší vysokou koncentraci soli a kterému velice chutná kov. Což není nic ojedinělého.
Titanic - příď lodi Zdroj: Volné dílo
Při potopení lodi totiž dochází obratem k obalení biofilmem, který je nejčastěji složený právě z bakterií. Jednotlivé jejich druhy pak vycházejí z oblasti jejich zájmu. Některé bakterie jsou orientované na dřevo, další na kov či jiné materiály. Vědci si tuto teorii v průběhu let ověřovali na dalších vracích, které byly mnohdy potopené i celá staletí.
Do rozložení trupu zbývá pár let
Dlouhou dobu se myslelo, že zkáza Titanicu bude na mořském dně navždy zakonzervována. V době původního objevu masivního přelomeného trupu v roce 1985 totiž byly zbytky lodi pozoruhodně netknuté. Vděčily za to extrémní hloubce téměř 4 kilometrů, nedostatku světla a také intenzivnímu tlaku, který korozi zpomaluje a zamezuje plodnému množení dalších parazitů, kteří by na slavnou loď mohli mít choutky.
Avšak průzkumy po začátku nového tisíciletí, které byly nastartovány mimo jiné senzačním úspěchem jedenáctioscarového velkofilmu v hlavní roli s Leonardem DiCapriem a Kate Winslet, přišly s šokujícím odhalením, že trup lodi začal mizet, neboť se na něm usadily již zmíněné bakterie Halomonas titanicae, které kvůli své zkánosné aktivitě získaly po slavné lodi své označení.
Ničivý bakteriální proces je podle vědců bohužel nezvratný. Slavné zaoceánské lodi, při jejímž potopení zahynulo přes 1 500 pasažérů, proto predikují nenávratné zmizení. Z odhadu vědkyně Henrietty Mann, která se podílela na objevu „titanicovské“ bakterie, zbývá do zmizení nepotopitelného plavidla méně než 20 let. Server BBC však již v roce 2017 informoval, že další vědci dávají Titanicu pouhých 14 let. Pokud by byla taková predikce přesná, zbývalo by nyní vraku posledních 10 let pobytu na dně oceánu. A z nových podmořských záběrů se nezdá, že by byli vědci daleko od pravdy.
Undersea explorers reveal new images of the Titanic wreckage for the first time in almost 15 years. They found the British passenger liner, the largest ship of its time, deteriorating rapidly. https://t.co/e0EQalJ8Bz pic.twitter.com/9FjkooKGMn
— ABC News (@ABC) August 23, 2019
Zmizí kus historie i předměty nedozírné ceny
S definitivním požráním trupu Titanicu zmizí nejen podstatná část historie loďní dopravy a jedno z nejvýraznějších mement v historii lidských katastrof, ale i velmi cenný zdroj příjmů pro spekulanty a sběratele cenností. Kupříkladu obyčejný jídelní lístek z doby před potopením lodi se před pár lety povedlo vydražit za v přepočtu neuvěřitelné 3 miliony českých korun. Řadu cenností se pak – jak ostatně ukazuje i slavný film – snažily v útrobách lodi nalézt i vědecké expedice.