14. ledna 2023 06:00

1 500 výstřelů přineslo konec obávaných gangsterů. U šestihodinové přestřelky si lidé udělali piknik

Legendárnímu řediteli FBI J. Edgaru Hooverovi se 19. ledna 1935 podařil husarský kousek – jeho agenti rozdrtili jádro zločinného gangu známého jako Ma Barker gang čili gang máti Barkerové. Vůdkyni matriarchálně postaveného gangu, která během zásahu bezpečnostních složek zemřela se samopalem v ruce, Hoover označil za „ten nejzáludnější, nejnebezpečnější a nejvynalézavější zločinecký mozek poslední dekády“.

O gangu vedeném dominantní mateřskou figurou brzy začal psát tisk, nezvyklý zločinecký fenomén se stal senzací a začal pronikat i do popkultury – obrazem máti Barkerové se inspirovali hudebníci, například skupina Boney M., stejně jako tvůrci komiksů s hrdinou Dickem Tracym, o filmařích nemluvě. Bezpočet noirových i neo-noirových snímků postavil své hrdiny proti gangu vedenému ráznou mateřskou figurou. Vliv fascinace mátí Barkerovou můžeme najít také v dětských filmech jako Rošťáci nebo v animovaných seriálech jako My z Kačerova, kde obdobná postava vede gang známý jako Rafani. Poslední rok se ale historici shodují, že pravda byla trochu jinde a nechvalně proslulá královna zločinu zdaleka nebyla padouchem, za jakého ji měla veřejnost.

Těžké časy Kate Barkerové

Kate Barkerová byla zpočátku spořádanou ženou, která vychovala čtyři syny – Hermana, Lloyda, Arthura a Freda. Její život ale určovaly drsné podmínky 30. let 20. století. Katin manžel George vystřídal sérii špatně placených zaměstnání a rodina se potýkala se špatnou finanční situací. Zřejmě hlavně kvůli tomu začali synové páchat trestnou činnost už od útlého věku. Zločiny se začaly stupňovat od krádeží přes loupeže až k vraždám. V roce 1910 byl nejstarší Herman odsouzen za loupež.

Zásadní zlom v životě Barkerovy rodiny přišel 29. srpna 1927 v kansaské Wichitě. Během loupeže střelil Herman zasahujícího policistu do tváře, při následném útěku s autem havaroval a vážně se zranil. Než aby čelil trestu, spáchal na místě sebevraždu. Ostatní bratři byli uvězněni. Kate Barkerová se rozhodla zbylé syny podporovat, zatímco její manžel George na ně zcela zanevřel. Manželství Barkerových se následně zcela rozpadlo a Kate zůstala sama bez manžela, s dětmi ve vězení a zcela chudá.

Začátky gangu

Od roku 1930 žila s nezaměstnaným Arthurem Dunlopem. Když byl z vězení propuštěn nejmladší Fred, svitla jí naděje na lepší život. Konečně se jí začala vracet rodina. Fred ale neměl v úmyslu živit se poctivě. Krátce po propuštění se dal dohromady s bývalým spoluvězněm Alvinem Karpisem, s nímž spáchal sérii ozbrojených loupeží. Když při jedné z nich 19. prosince 1931 zabili šerifa C. Roye Kellyho, dala se celá rodina na útěk. K rodinnému gangu se o rok později připojil Arthur, jehož v roce 1932 propustili z vězení.

Barkerova rodina tak byla z větší části opět pohromadě a s novými přírůstky v podobě Alvina Karpise a družek, které si Alvin Karpis a její synové časem našli. Jejich život měl ale do rodinné pohody, jakou si možná Kate Barkerová slibovala, dost daleko. Většinu života trávili na cestách pod falešnými jmény a v pronajatých domech a bytech. Na každém místě její synové s Karpisem plánovali a páchali další loupeže, které znamenaly riziko vězení, případně smrti.

Expanze slavného gangu

Poté, co rodina odjela ze Chicaga, protože Karpis nechtěl pracovat pro Al Caponeho, se rodina uchýlila do St. Paul v Minnesotě. O městě se říkalo, že je rájem zločinců. Aby také ne, policejního komisaře zde dělal Thomas Brown, řečený Velký Tom, jenž zajišťoval zločincům všeho druhu bezpečný úkryt, pokud na sebe moc neupozorňovali, a sám se podílel na jejich aktivitách. Barkerovi v něm našli cenného spojence, který jejich repertoár zločinů pomohl rozšířit o další odvětví podnikání – únosy.

Zdánlivá zločinecká idyla měla ale brzy skončit. Jeden z místních obyvatel poznal jednoho ze synů a upozornil policii. Díky včasnému tipu od komisaře Browna se Barkerovým podařilo uprchnout.

Zákon jim šlape na paty

Nutnost utéct se stala osudnou Arthurovi Dunlopovi, druhovi Kate Barkerové. Protože měl tendenci v podnapilosti hodně mluvit, padlo na něj podezření, že přivedl policii na stopu rodinného gangu. Jeho tělo bylo nalezeno poblíž města Webster ve Wisconsinu zcela nahé a se střelnou ranou na hlavě.

Zbytku rodiny se pro změnu staly osudnými únosy. V roce 1933 unesli dva podnikatele, za něž dostali výkupné v celkové výši 200 000 dolarů. Díky relativně nové metodě, daktyloskopii, si FBI spojila únosy s rodinou Barkerových. Protože už neměli podporu Velkého Toma Browna, jenž čelil degradaci kvůli okolnostem jejich útěku ze St. Paul, nemohli tušit, že je jim FBI na stopě a že J. Edgar Hoover chce z gangu udělat exemplární případ. Arthura dopadli 8. ledna 1935. S rodinou si stále dopisoval a FBI, která jeho poštu sledovala, našla díky indiciím v korespondenci dům, kde se momentálně Barkerovi skrývali. Zbývalo jen nalíčit past a došlápnout si na partu, která bude později známá jako gang máti Barkerové.

Kde je pravda?

Role matky notorických gangsterů byla ale podle historiků mnohem menší, než jak ji interpretovala veřejnost. Neexistuje prakticky žádný důkaz, že by gang vedla. Nade vší pochybnost o aktivitách svých synů dobře věděla, nic ale nenasvědčuje tomu, že by plánovala akce. Naopak, Fred Barker ji často nechal bydlet v hotelu, dál od zbytku gangu, a to ze dvou důvodů. V první řadě Kate Barkerová neměla dobré vztahy s družkami synů. Druhým, důležitějším důvodem bylo držet ji stranou od ostrých akcí a jejich plánování. Gangsteři Kate milovali, a tak jim nebylo po chuti zatahovat ji do svých plánů. Když chystali loupeže, posílali ji většinou do kina. Přesto pro ni měli jisté využití.

Doprovod starší dámy umožnil gangu zapadnout do nového okolí a působit jako obyčejná rodina, nikoli jako parta zlodějů. Zároveň nechali Kate pronajímat domy, nakupovat a platit účty. Skutečným šéfem gangu byl pravděpodobně Alvin Karpis, jenž sám označil Kate Barkerovou jako staromódní, důvěřivou, jednoduchou a hašteřivou ženu v domácnosti. Kde se tedy vzala reputace drsné šéfky rodinného gangu? Podle Karpise se o ni zasloužil sám Hoover.

Smutný konec rodinného byznysu

Onoho dne 16. ledna 1935, kdy FBI chystala zátah na rodinný gang, se v pronajatém domě nacházela pouze Kate Barkerová a její syn Fred. Agenti FBI obklíčili v 19:00 dům a vyzvali jeho obyvatele, aby se vzdali. Fred Barker místo toho začal střílet z pistole a FBI palbu opětovala. Strhla se přestřelka, která trvala 6 hodin. Spousta místních se šla na místo střelby podívat, někteří si dokonce přinesli výbavu na piknik. Nechyběla ani kamera, jejíž barevné záběry z tohoto incidentu můžete vidět v pořadu Amerika v barvě na Prima Zoom. Když přestřelka po více než 1 500 vystřelených nábojích ze strany FBI skončila, našli agenti v domě mrtvoly Freda a jeho matky Kate.

Hoover si od zásahu sliboval posilnění své kariéry a reputace FBI, nyní měl před sebou smrt staré ženy způsobenou jeho agenty. Podle Alvina Karpise to byl hlavní důvod, proč sám Hoover rozšířil mylnou informaci, že při zátahu ve skutečnosti zemřela záludná a nemilosrdná hlava krvavého gangu, místo omylu vlastních agentů tak nabídl tisku nevšední senzaci. Bylo to v době, kdy byli zločinci jako Bonnie a Clyde, John Dillinger nebo Al Capone téměř na úrovni rockových hvězd, což novináři vytěžovali na dřeň. Lákavý příběh zločinecké matrony přijali bez zaváhání.

Zdroj: Crime and Investigation

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom