Mafiánského bodyguarda Vrbu popravili na ulici 18 kulkami. Korunní svědek u soudu selhal
Policejnímu týmu se povedlo na lavici obžalovaných doručit čtyři podezřelé, a to jen měsíc před promlčením případu. Korunní svědek ale selhal.
Píše se rok 2014 a na chodbě před pražskou soudní síní sedí mezi novináři čtveřice prošedivělých mužů v oblecích ve věku od 48 do 53 let. Jsou obviněni z brutální nájemné vraždy samopalem, nikdo se je ale neobtěžuje spoutat. Zločin, kvůli kterému za několik minut poprvé usednou na lavici obžalovaných, je totiž už 21 let starý…
Vražda v zabaveném mercedesu
Jiří Vrba nebyl žádný mílius. Před rokem 1989 byl ve vězení kvůli ‚rozkrádání socialistického majetku‘ a těsně po revoluci se živil jako bodyguard a vymahač dluhů – bílý mercedes, v němž ho objevili mrtvého, taky patřil jednomu z dlužníků. Pohyboval se mezi nejznámějšími šéfy tehdejšího podsvětí. Dokonce pracoval pro Antonína Bělu, kterého nakonec také zavraždili. Svědci ho popsali jako lakomce a jeho vražda je moc nepřekvapila. Rukama mu zřejmě procházely na tu dobu astronomické částky. U jedné ze svých kamarádek si třeba na čas ukryl 700 tisíc.
Jeho život ukončilo celkem 18 ran ze samopalu škorpion. Bezvládné, zkrvavené tělo našli v zaparkovaném autě v Hadovité ulici v Praze 21. listopadu 1993. Vrbovi bylo v době smrti jen 32 let.
Samopal škorpion Zdroj: profimedia.cz
Vyšetřování
Kriminalisté vraždu tehdy vyšetřovali rok a půl, nakonec ale byli nuceni případ uzavřít. Znovu ho, už jako takzvaný pomníček (dlouho nevyřešenou vraždu) otevřeli až kriminalisté ze skupiny Tempus, která se na případy z minulosti specializuje. A to jen těsně před uplynutím dvacetileté promlčecí lhůty, v roce 2013.
Shromáždili dostatek důkazů, aby mohli před soudkyni postavit čtyři muže, kteří tehdy měli nájemnou vraždu Jiřího Vrby připravit, provést a inkasovat za ni 100 tisíc korun. Objednatele vraždy se vypátrat nepodařilo. Policisté sice údajně měli jisté tušení, důkazy ale chyběly. V případě čtyř obviněných, mezi nimiž byl třeba bývalý vyhazovač z Discolandu Sylvie s kriminální minulostí nebo bývalý úspěšný automobilový závodník, jehož Národní protidrogová centrála před lety zatkla kvůli obchodování s drogami, se ovšem našel korunní svědek. Jeho výpověď u soudu měla být v případu klíčová.
Verdikt soudu
Zločin ale nakonec zůstal neobjasněný. Svědek, na kterého vyšetřovatelé spoléhali, totiž k soudu přišel silně opilý a soudkyně proto jeho výpověď nepovažovala za důvěryhodnou. Ostatní důkazy už byly nepřímé, například test na detektoru lži, který odhalil, že ani jeden z obviněných nemluví pravdu. Na usvědčení pachatelů to nestačilo a soudkyně čtveřici podezřelých nakonec zprostila obžaloby. Záhadná vražda tak pravděpodobně zůstane už navždy neobjasněná.