Ikonický samopal Thompson si oblíbili především gangsteři
Amerika v barvě II 1 - samopal
Tvůrce slavného samopalu plukovník John Thompson svůj vynález dlouho nemohl udat. První světovou válku samopal Thompson nestihl a ve 20. a 30. letech o něj americká armáda nejevila zájem.
Konstruktér se tedy logicky obrátil na policejní sbory – a tady se setkal s pochopením. Zvláště když se ukázalo, že si efektivní samopal během prohibice rychle oblíbili protagonisté organizovaného zločinu.
Gangster Squad Zdroj: Warner Bros.
Díky náboji .45 ACP (11,43 mm) nabízel Thompson už v první verzi M1921 na krátkou vzdálenost oproti 9mm konkurentům vyšší zastavovací schopnost a smrtící kadenci – zkušený střelec dokázal jeho typický bubnový zásobník na 100 nábojů vyprázdnit za 4 vteřiny. Bohatou historii samopalu Thompson zachycuje dokument Amerika v barvě, který můžete vidět každé úterý večer na Prima ZOOM.
Chicagský psací stroj
Gangsteři a bankovní lupiči, jako byli Al Capone nebo Bonnie & Clyde, samopal proslavili tak, že získal přezdívku chicagský psací stroj. Například 14. února 1929 pět Al Caponeho střelců vyzbrojených samopaly Thompson (z toho dva byli v policejních uniformách) postřílelo v garážích v severním Chicagu několik příslušníků konkurenčního irského klanu, kteří zde čekali na zásilku zakázaného alkoholu. Incident vešel ve známost jako valentýnský masakr.
Thompson se uplatnil i za druhé světové války, kdy se používaly hlavně schránkové zásobníky nasazované ze strany, a dodnes se jedná o jeden z nejslavnějších samopalů vůbec.
ZDROJ: Popular Mechanics
Oprava a omluva: Článek původně uváděl, že měl být Thompson využit i při atentátu na Reinharda Heydricha. Za toho pomatení smyslů se omlouváme, samozřejmě šlo o bolestivou chybu (jednalo se o samopal Sten).