26. srpna 2022 11:30

Nikola Šuhaj byl umlácen sekerami, zachovala se fotka jeho těla. Jaká odměna vedla ke smrti slavného loupežníka?

Četníci si Nikolu Šuhaje po smrti raději vyfotili, aby jim lidé vůbec věřili, že je mrtvý.

Příběhy o zromantizovaných zločincích, kteří „bohatým berou a chudým dávají“, jsou celkem běžnou součástí lidových vyprávění; Robin Hood, Jánošík… Ivan Olbracht dobře věděl, že sází na osvědčené téma, když svou knihu o podkarpatském zbojníkovi Nikolu Šuhajovi psal. Však se o něm také šířilo neuvěřitelné množství pověstí, včetně legendy o Šuhajově údajné nezranitelnosti, kterou brali lidé tak vážně, že si jeho mrtvé tělo četníci raději vyfotili. Ve skutečnosti měl ale známý loupežník a vrah do nějakého lidového hrdiny hodně daleko.

Šli po něm četníci uherští, pak rumunští a nakonec i českoslovenští

Nikola Šuhaj, Mykola Sjuhaj nebo také Miklós Szuhaj pocházel z Nižní Koločavy, která je dnes součástí Ukrajiny; v době Nikolova narození, tedy v roce 1898, ale ještě patřila k Uhrám a po válce pak spadala tato oblast Podkarpatské Rusi do samosprávného území Československa. V době jeho nejhorších zločinů po Nikolovi proto šli i čeští četníci. Zároveň je to ale důvod, proč si ho hledáček zákona víceméně našel až v době, kdy už byl téměř nezastavitelný.

Teoreticky by po něm totiž mohly tehdejší autority pást už proto, že v roce 1917 narukoval a zběhl. Byl totiž zamilovaný do 16leté Eržiky, pochopitelně si tak dokázal představit lepší scénář než jít na frontu. Do konce první světové války se, spolu s několika dalšími zběhy, schovával v jeskyních v okolí své rodné vsi. Po válce se pak četníci na nově získaném území soustředili hlavně na ustanovení řádné místní správy. V jejich řadách navíc byla spousta legionářů; zatýkání dezertérů tak zkrátka nebylo prioritou a Nikola se mohl bez problémů do Koločavy vrátit a oženit se, přestože byl hledaný muž.

Zhruba rok a půl poté ale novomanžele dostihla nouze, Nikola proto začal krást různé drobnosti na přilepšenou, například sýr. Zlom nastal až poté, co ho v roce 1920 dopadli a zatkli.

Vraždy, loupeže a postrach okolí

Co se tehdy přesně stalo, že z vězení už Nikola Šuhaj vyšel jako jiný muž, se neví; jisté je, že teprve tehdy okolo sebe začal organizovat svoji zločineckou bandu. Od té doby byl postrachem, jeho řádění ale netrvalo dlouho. Od chvíle, kdy s kumpány poprvé loupil, až do poslední akce, při níž přepadl tři vozy se Židy a jednoho z nich zastřelil (psalo se o tom i v tehdejších českých Lidových novinách) uběhl jen jediný rok.

Není ale divu, že si Nikola i během relativně krátké doby dokázal vybudovat tak hrůznou pověst. Nikdo v celém kraji v okolí Koločavy před ním nebyl v bezpečí. Přepadával hlavně bohaté obchodníky, spolu s bandou se ale neštítili ani loupit v kostelech. Podle lékařů, kteří tehdy jeho četné oběti ohledávali, používal výhradně tříštivé střely, kterým se také říká dum-dum. Jejich účelem bylo způsobit v těle oběti co největší poškození, aby rychle vykrvácela. Na rukou měl krev hned několika četníků. Není proto divu, že se jeho zatčení z okraje veřejného zájmu velice rychle stalo prioritou. Československá správa proti němu tehdy spojila četnictvo s armádou, a dokonce kvůli němu poslali do oblasti vojenský telefon, aby se jednotky, které po něm pátraly, mohly lépe koordinovat.

Zradili ho pro 3 000 Kčs

Bohužel jim to nebylo nic platné, místní ho totiž neustále kryli a také velmi dobře informovali o jakémkoli pohybu četnictva. Nebylo to proto, že by bohatým bral a chudým dával, jak se často romanticky tvrdí. Místní obyvatelé od něj ale rozhodně dostávali za svoje služby štědré odměny a hlavně z něj měli velký strach.

Ani to ale Nikolu nakonec od smrti nezachránilo – pravděpodobně proto, že přišla od lidí, od nichž ji nečekal. Domluvili se na něj totiž jeho přátelé a bývalí kumpáni, a to kvůli pohádkové odměně, jež na jeho hlavu zoufalí četníci vypsali. Byly to celé tři tisíce korun, což tehdy znamenalo malé jmění. Za takovou sumu jste si v okolí Koločavy mohli koupit dva koně, anebo dokonce malé hospodářství.

S tehdy třiadvacetiletým Nikolou i s jeho teprve patnáctiletým bratrem Jurou, o němž se traduje, že byl nejen plnohodnotným členem Šuhajovy zločinecké tlupy, ale dokonce se mnohdy projevoval daleko krvelačněji než známý loupežník, si 16. srpna 1921 dali Nikolovi kumpáni dostaveníčko v lese, kde se oba lupiči skrývali. Opili je vodkou a umlátili sekyrami. Pak zavolali strážní oddíl.

U Koločavy dodnes žijí jeho potomci

Posmrtná fotografie Nikoly a Jury Šuhajových je jediným snímkem proslulého bandity a jeho bratra, který existuje – a jak už bylo řečeno, četníci fotku pořídili hlavně jako důkaz, že byl muž, o kterém si místní často mysleli, že je nezranitelný, skutečně dopaden. Jeho žena Eržika ale žádný takový důkaz nepotřebovala. Vražda se jí odehrála téměř za humny a zvěsti se roznesly jako oheň. Pro těhotnou Eržiku to byla tehdy obrovská rána, Nikolu měla za hodného muže a navíc byla v době jeho smrti těhotná, čekala holčičku. Potomci jejích potomků v okolí Koločavy žijí dodnes.

Odkaz na obrázkovou licenci: CC0 1.0

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom