Filadelfský experiment: Americká bitevní loď se podle konspirační teorie uměla zneviditelnit a cestovat časem
Druhá světová válka urychlovala realizaci mnohých neobvyklých nápadů. V případě americké bitevní lodi, která cestovala časem i prostorem, se však jednalo jen o výmysl – ačkoli pro mnoho lidí velmi atraktivní.
O tom, že třeba nacisté prováděli během druhé světové války množství experimentů vojenské i sociální povahy, jsme nejednou psali. Za pozornost však stojí, že se v této pohnuté době do testování zdánlivě šílených nápadů pouštěli i Američané. Jeden z jejich experimentů je dodnes předmětem četných dohad a konspiračních teorií. Co se ve Filadelfii v roce 1943 přesně stalo?
Neviditelnost i cestování časem
V centru dění se ocitl nově postavený torpédoborec USS Eldridge. Údajně byl vybaven zcela unikátní technologií, která ho měla učinit neviditelným, což by vojensky vypjatou situaci při bitvách o Atlantický oceán pravděpodobně zvrátilo ve prospěch spojeneckých sil. Elektromagnetické pole mělo zajistit ohnutí světelných paprsků kolem lodi, což by ji v podstatě učinilo neviditelnou. První pokus se odehrál 22. července 1943 ve filadelfském přístavu, a to téměř úspěšně.
We're Back! This time we set sail to a different dimention with the USS Eldridge in the Philadelphia Experiment. Check out Co.Spiracy on pretty much any #podcast streaming service such as #Spotify, #Apple Podcasts, and #Google Podcasts! #conspiracy #paranormal #podcasts #eldridge pic.twitter.com/o5k4BKaEKo
— Co.Spiracy Podcast (@SpiracyCo) January 28, 2019
O pár měsíců později, konkrétně 28. října 1943, se zmizení prý skutečně podařilo. V jeden moment loď zahalil podivný modrozelený opar a najednou se celý torpédoborec i s posádkou vypařil. Podle některých zpráv se na chvíli objevil na zcela jiném místě, a to v norfolkském přístavu vzdáleném přes 300 kilometrů; o chvíli později se však loď zhmotnila opět na svém původním místě. A aby toho nebylo málo, možná i cestovala v čase, neboť se prý do filadelfského přístavu vrátila o 10 sekund dříve!
Jakkoli je z vědeckého hlediska taková událost fascinující (a také... no, víte... nemožná), je třeba zmínit i její dopady na nebohou posádku. Někteří námořníci se totiž údajně zbláznili, jiným se přitavily končetiny ke kovovým částem lodi. Děsivé, že? Podobně barvité detaily samozřejmě napomáhají tomu, aby se o příběhu mluvilo, a to bez ohledu na jeho věrohodnost. Což je logicky i tento případ, pravda totiž nejspíš bude mnohem prostší – na lodi USS Eldridge se skutečně nacházela tajná experimentální technologie, ovšem pravděpodobně sloužící pouze k ochraně před torpédy s magnetickou roznětkou, jimiž byly tehdejší německé ponorky vybaveny.
Vracející se hoax
O příběhu se začalo mluvit v polovině 50. let. Muž jménem Carl Allen poslal několik dopisů spisovateli Morrisovi K. Jessupovi, jenž byl autorem knihy o UFO. Allen (podepisující se v dopisech jako Carlos Miguel Allende) byl údajně očitým svědkem zmizení lodi a vysvětloval jej pomocí jednotné teorie pole – neprokázané, ale třeba Albertem Einsteinem prosazované myšlenky kombinující obecnou teorii relativity s elektromagnetismem. Vystudovanému astronomovi Jessupovi nedaly Allenovy divoké teorie spát – obzvlášť v okamžiku, kdy se k němu dostal tajemný balíček z úřadu pro námořní vyšetřování, v němž našel kopii své knihy okomentovanou neznámými lidmi – anebo možná i mimozemšťany. Během dalšího bádání na Filadelfském experimentu spáchal Jessup v roce 1959 nečekanou sebevraždu. Ta samozřejmě zavdala konspiračním teoretikům další podnět k přemýšlení, o jak utajovanou událost se vlastně jedná.
Allen (či Allende) zemřel v roce 1994 a během svého života několikrát změnil své prohlášení – jednou tvrdil, že si celý příběh vymyslel, jindy zase trval na jeho pravdivosti. Problém tkví především v tom, že se jednalo o jediného doloženého očitého svědka, navíc nepříliš důvěryhodného. V 80. letech se přihlásil ještě jakýsi Alfred Bielek, který o sobě tvrdil, že se nacházel na palubě USS Eldridge a děsivé vzpomínky dlouhé roky potlačoval. Hovořil o cestování časem, konkrétně do poloviny 22. století, to vše na palubě lodi. Americké námořnictvo experiment pochopitelně popíralo, kromě těchto ojedinělých, obvykle značně zmatených jednotlivců nicméně nejsou žádné důkazy podporující pravdivost celé události.
Příběh USS Eldridge samozřejmě zaujal i filmaře, kteří natočili hned několik snímků pojmenovaných Filadelfský experiment (The Philadelphia Experiment). Neznámějším z nich je ten z roku 1984, v němž ztvárnil hlavní roli Michael Paré. Údajný incident také částečně inspiroval sci-fi drama Tajemná záře nad Pacifikem (The Final Countdown) z roku 1980, což byl svého času velmi pozoruhodný snímek o moderní letadlové lodi, která se vrátí v čase před útok na Pearl Harbor. Fantazie filmařů je v tomto případě zkrátka stejně bohatá jako zkazky konspiračních teoretiků a milovníků záhad, kteří se přemítání nad Filadelfským experimentem určitě jen tak nevzdají.