3. října 2022 14:05
Pavla Janoušková

Kokain aneb víkendová jízda smrti. Kolik gramů vás může zabít?

Luxusní droga vyšší třídy a víkendová zábava zlaté mládeže. Právě tak je kokain často vnímán. Nejde o drogu, kterou lidé užívají každý den, vše se ale mění s příchodem pátečního večera.

Je pátek večer, parta lidí popíjí alkohol a najednou někdo položí na stůl pár stovek a zeptá se, kdo se k němu přidá. A po několika hodinách se situace opakuje... Pro spoustu lidí běžný víkendový scénář.

Co dělá kokain?

Kokain je vnímán jako nakopávací droga, díky které můžete v párty pokračovat ještě dlouho po tom, co vaše tělo začne usínat. Dovolí vám propít a protančit celou noc až do rána. Londýn byl kupříkladu dvakrát po sobě vyhlášen jako „hlavní evropské město kokainu“, protože bylo na základě analýzy odpadních vod zjištěno užívání 909 mg kokainu na 1 000 lidí denně! V roce 2014 to bylo 737 mg na 1 000 lidí. Druhým městem v užívání kokainu je pak Amsterdam s „pouhými“ 642 mg na 1 000 osob. A mimochodem... část z toho odteče do řek.

30 minut štěstí a léta závislosti

Kokain se vyrábí z jihoamerické rostliny rudodřev koka (Erythroxylon coca) a dříve se často používal pro zbystření smyslů a mysli. V zámoří je velmi oblíben jeho derivát, tzv. crack, na kterém velmi rychle vzniká fyzická závislost. Kokain působí velmi rychle a jeho účinky na tělo zpravidla vyprchají do půl hodiny. Kokain se projevuje vzestupem krevního tlaku, zrychlením pulsu, rozšířením zorniček, nadměrným pocením, ale také euforií, pocitem vystřízlivění a zvýšenou fyzickou aktivitou.

Závislost na kokainu je pak především psychickou záležitostí. Dlouhodobé užívání kokainu u uživatelů často vede k podezřívavému, až paranoidnímu chování, dochází k otupování emocí, necitlivosti a lhostejnému postoji k okolí. Co se týče fyzických dopadů, má kokain nejškodlivější účinky na srdce, mozek, játra, zuby a lidé po něm často začnou hubnout bez zjevných příčin. Co ale nárazové užívání kokainu dělá s naším tělem?

Za vše může psychika

Lidé často zapomínají, že i při užívání kokainu se mohou rozšiřovat nemoci. Sdílením jedné srolované bankovky ve více lidech se totiž může přenášet hepatitida typu C,“ říká doktor Adam Winstock, psychiatr a zakladatel Global Drugs Survey. „Užívat kokain nárazově je mnohem nebezpečnější, než užívat nárazově MDMA (extáze – pozn. redakce). Kokain je totiž velmi nebezpečný pro vaše srdce, protože na něm způsobuje drobné tržné ranky, které se postupem času rozšiřují. Kokain totiž zvyšuje krevní tlak, ale současně zužuje krevní cévy. Je to jako kdybyste v autě sešlápli brzdu a plyn současně,“ dodává doktor Henry Fischer, chemik a jeden z vedoucích názorového uskupení VolteFace.

Podle odborníků nás čtyři gramy kokainu denně mohou zabít. Ale i víkendové či nárazové užívání kokainu je velmi škodlivé. Takové užívání totiž staví uživatele drogy do tzv. normativní situace – lidé mají pocit, že jde o běžnou věc, kterou přece dělají všichni. Vliv na to samozřejmě má okruh lidí, ve kterém se jedinec pohybuje. Opět je na vině především naše psychika a sociokulturní pozadí.

Rozpad vztahů i osobnosti

Doktor Winstock i doktor Fischer se shodují, že nejhorší dopady kokainu jsou právě v oblasti psychiky a vztahů. Dlouhodobým užíváním kokainu se u uživatelů zhoršuje emocionální pohoda a duševní zdraví. Lidé se pod vlivem této drogy často chovají bezohledně, protože droga dodává uživatelům pocit, že nic není problém. A přesně takové chování pak stojí za rozpadem vztahů s okolím a blízkými. Lidé se v důsledku toho cítí osamělí a izolovaní od okolního světa. Pro znovunalezení štěstí se tak uživatelé začnou ke kokainu vracet stále více a častěji. Z víkendového užívání se tak u spousty uživatelů stává po několika měsících či letech každodenní záležitost.

Zdroj: Global Drugs Survey

Pavla Janoušková

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom