27. září 2022 16:00

Původ marihuany je jiný, než se doposud myslelo. Pěstujeme ji nečekaně dlouho

Zjistit původ oblíbené rostliny, drogy a léčiva nebylo pro vědce vůbec jednoduché. Nakonec se to však skutečně podařilo.

Díky dlouhé historii domestikace známe dnes nepřeberné množství druhů konopí a každé z nich obsahuje unikátní množství kannabinoidů a dalších látek. Podle nového výzkumu uvedeného v časopisu Science Advances ale proces šlechtění začal mnohem dřív, než byste možná čekali.

Původní rostlinu už nenajdete

Zjistit prapůvod oblíbeného léčiva a lehké drogy nebylo jednoduché. Vše komplikoval fakt, že divoký předek dnešního konopí už je dávno vyhynulým druhem, a tak jej vědci nemohou přímo zkoumat. Díky širokému spektru speciálně kultivovaných druhů technického konopí i marihuany a také několika divokým druhům, které jsou méně šlechtěné a poskytují proto lepší referenční vzorek, se vědcům podařilo historii rostliny vystopovat s pomocí genetiky.

Lidé konopí pěstují tisíce let

Autoři studie analyzovali genom 110 různých variant kanabisu z celého světa a zjistili, že každá současná rostlina technického konopí i marihuany se dá vystopovat ke genofondu skupiny rostlin s čínským původem.

Široce přijímaný názor spojuje šlechtěné předky moderního kanabisu s regionem střední Asie, naše výsledky ale ukazují, že pochází z Asie východní,“ tvrdí autoři studie. A co víc, genetická datová analýza prokázala, že se zmíněné prastaré rostliny oddělily od divokých druhů zhruba před 12 000 lety, což naznačuje, že si je lidé pěstovali už v období neolitu. Od té doby jejich intenzivní šlechtění pokračovalo a výsledkem je několik skupin konopí, které užíváme i dnes. Včetně známé a oblíbené rekreační drogy.

Zdroj: Science Advances

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom