S nebezpečnou rostlinou zatočí jedině odstřelovač. Podívejte se, jak se ničí „zelená rakovina“
Zelená planeta 5 - širál
Dřevina širál je synonymem danajského daru. Na odlehlých místech si s rostlinou poradí jen zkušení odstřelovači.
Havajský ostrovní stát Maui vyhlásil otevřenou válku proti plevelu. Nepřítelem číslo jedna je pro místní faunu i flóru dřevina širál, které se přezdívá zelená rakovina. Tento velký strom dorůstající do výšky až 15 metrů byl na ostrov dovezen v 70. letech jako okrasná rostlina. Co však zpočátku vypadalo jako velký přínos pro místní ekosystém, skončilo invazivním přemořením a zahlcující monokulturou.
Širál Zdroj: BBC
Invazivní a hustý porost
Největším problémem jsou velké oválné listy tvořící hustý porost, přes který se nedostanou sluneční paprsky ani dešťová voda. Pod neprůchodným „deštníkem“ tak nemají žádné jiné rostliny šanci na přežití, přičemž mělké kořeny širálu navíc napomáhají erozi půdy. Jediná dřevina dokáže za pouhý rok vyprodukovat až 10 milionů semen, které po ostrově dále roznášejí ptáci či jiná zvěř. Invazivní plevelný strom se tak rozmnoží i na místech, kam se člověk nohou nedostane.
V takovém případě je do akce povolán zkušený odstřelovač, který se s pomocí vrtulníku dostane k širálu co nejblíže a paintballovými kuličkami napuštěnými herbicidem pomáhá zachránit vegetaci. V dokumentu Zelená planeta, vysílaném na Prima ZOOM každou sobotu večer, můžete názorně vidět odstřelovače mířícího z dálky až 30 metrů na baldachýn hustého tropického pralesa. Jakmile zasáhne úzký stonek, má vyhráno. Jednoduché to však rozhodně není.
Zdroj: Wikipedie