Zachrání svět před hladomorem „opilé rostliny“? Nový experiment s alkoholem dopadl velmi slibně
Hodně z nás si nejen během horkého léta zvyklo pro osvěžení zakončit den sklenkou alkoholu. Jenže co když alkohol – pochopitelně v rozumné míře a nejlépe ředěný – nemá osvěžující vliv jen na člověka? Vědci nedávno zjistili, že pomocí alkoholu by mohly velké sucho a období žízně překonávat i rostliny. Včetně těch, které zajišťují výživu lidstva.
Vědci skutečně zjistili, že ethanol, který je základem alkoholických nápojů, může pomoci rostlinám přežít v době sucha – a to i po dobu dvou týdnů – zcela bez vody. To, že rostliny, pokud nemají vodu, přirozeným způsobem produkují ethanol, se ví už dlouho, zatím ale nikdo nedal přesvědčivou odpověď na otázku, proč to dělají. A dokonce ani v tomto případě vědci nepátrali přímo po vztahu alkoholu a rostlin, ale zajímaly je sloučeniny, díky nimž jsou rostliny odolné vůči stresu.
Vůči stresu a suchu odolné odrůdy klíčových plodin, jako je rýže nebo pšenice, by pochopitelně významně pomohly zvýšit potravinovou bezpečnost narušovanou vlnami veder, ale také třeba ruskou invazí na Ukrajinu. Studie publikovaná v odborném časopise Plant and Cell Physiology doslova předpokládá, že ethanol by se mohl stát „užitečnou a jednoduchou“ metodou, jak po celém světě v době sucha nebo nedostatku vody zvýšit produkci potravin.
Opilé rostliny
Během výzkumu vědci z japonského Centra pro výzkum udržitelných zdrojů (CSRS) nejprve pravidelně zalévali rostliny pšenice a rýže, a poté v jedné skupině rostlin během tří dnů přidávali do půdy ethanol. Následně na dva týdny odebrali oběma skupinám vodu, přičemž zjistili, že „opilé“ rostliny si vedou lépe než ty „střízlivé“. Přibližně 75 % rostlin pšenice a rýže ošetřených ethanolem po obnovení zálivky přežilo, zatímco u neošetřených rostlin přežilo méně než 5 %.
Zároveň se zjistilo, že rostliny ošetřené ethanolem při vysazení zálivky uzavřely na svých listech průduchy (stomata), jež slouží ke kontrolované výměně plynů – především oxidu uhličitého a kyslíku – mezi rostlinou a okolím a také k odevzdávání vody do ovzduší. „Opilé“ rostliny přitom průduchy uzavíraly ještě před tím, než o vodu přišly.
Na druhou stranu vědci upozorňují, že stejně jako u lidí se to ani u rostlin nesmí s ethanolem přehánět. Vyšší koncentrace etanolu totiž růst rostlin naopak zpomaluje.
ZDROJ: CNN