5. října 2021 05:00

Vymřelo dalších 23 živočišných a rostlinných druhů. Jsou mezi nimi ptáci, ryby i mušle

Americké úřady oficiálně prohlásily za vyhynulé 23 druhů zvířat a rostlin – mezi nimi například datla knížecího dříve považovaného za jeden ze symbolů severoamerické přírody, jehož vědci spatřili naposledy v roce 1944. Administrativa prezidenta Joea Bidena rovněž oznámila, že znovu začne stíhat soukromé firmy, které nepodnikají dostatečné kroky k ochraně volně žijících ptáků.

U všech 23 druhů vědci již ztratili naději na to, že se jim ještě podaří najít žijící exemplář. Patří mezi ně 11 druhů ptáků, dva druhy sladkovodních ryb, osm druhů slávek, netopýr a jedna rostlina. Americký úřad na ochranu přírody (FWS) oznámil, že již požádal o to, aby byly vyškrtnuty ze seznamu ohrožených druhů.

„U druhů, které jsou dnes navrženy k vyřazení, přišla ochrana (v podobě zákona o ohrožených druzích) příliš pozdě, přičemž většina z nich vyhynula, funkčně vyhynula nebo v době zařazení na seznam ohrožených druhů prudce klesal počet jedinců,“ prohlásil podle CNN Americký úřad na ochranu přírody.

Symbol Ameriky, který od roku 1944 nikdo neviděl

Datel knížecí (Campephilus principalis) měl černobílé opeření a samci měli charakteristický červený hřebínek. Dorůstal do velikosti asi 50 centimetrů a díky tomu patřil mezi největší šplhavé ptáky světa.

Mezi ohrožené druhy se dostal v roce 1967, a to zejména kvůli tomu, že postupně začaly mizet lesy, které byly jeho přirozeným místem k životu. Úbytek těchto ptáků nicméně způsobili do určité míry také sběratelé. Podle expertů byl datel knížecí naposledy prokazatelně spatřen v roce 1944 na severovýchodě Louisiany.

Za půl století z USA zmizely 3 miliardy ptáků

Americké úřady firmy za špatný přístup k ptákům trestaly již v minulosti, s touto praxí však přestal za své vlády republikán Donald Trump. Ten podle řady ekologických skupin a demokratů v Kongresu upřednostňoval zájmy soukromých firem před snahou o ochranu přírody.

„Zákon budeme vymáhat pouze v případech, kdy společnosti mohly předpokládat úhyn ptáků, ale nepřijaly kroky k tomu, aby mu předešly,“ řekl Jerome Ford z FWS. „Za posledních 50 let jsme přišli o více než tři miliardy ptáků. Chceme přístup založený na zdravém rozumu, který ochrání ptáky a zároveň nastaví předvídatelná pravidla pro průmysl,“ dodal Ford.

Odkaz na obrázkovou licenci Wikimedia Commons.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom