Kokainové cigarety: Revoluční užití drog má pomoci léčbě závislosti. Technologie není problém
Nový způsob užití drog má velmi blízko k e-cigaretám. Benefitů má podle vědců celou řadu.
Jakkoliv se může zdát vapování kokainu jako podpora drogového byznysu, studie publikovaná v magazínu Drug Science, Policy and Law tvrdí něco jiného. Zařízení by totiž mohlo zmírnit škody způsobené kouřením kokainu snížením rizika předávkování a smrti, a může dokonce lidem pomoci najít léčbu, pokud o ni stojí.
Design přístroje se přitom nijak zvlášť neliší od běžné e-cigarety, když obsahuje baterii, atomizér pro zahřívání drogy a kartuši pro e-liquid. Jediným zásadním rozdílem je fakt, že kazeta neobsahuje nikotin, ale právě kokain. Podle autorů studie by užití kokainu v e-cigaretách bylo užitečné hned v několika rovinách. Tato forma užití by snížila riziko poškození plic, vyloučila potenciálně škodlivé příměsi anebo postupně omezila příjem pomocí možnosti nastavení dávek. V neposlední řadě by se mohlo podle studie snížit výše zmíněné riziko předávkování či kardiovaskulárních nemocí a depresí.
Alkaloid za miliardy
Kokain je výsledným produktem zpracování alkaloidu, jenž se poměrně jednoduchým procesem získává z rudodřevu koky (Erythroxylum coca). Milovníci seriálu Narcos vědí, že se samotný proces dá zvládnout i v podmínkách kolumbijské džungle. Podle nedávné zprávy Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu loni užilo nelegální drogy 275 milionů lidí a v roce 2019 mělo být na světě 20 milionů uživatelů kokainu. Ve skutečnosti mohou být čísla mnohem vyšší.
Kolumbijský kokain má světové renomé Zdroj: Pixabay
Tradiční forma kokainu (hydrochlorid) se šňupe, čímž se alkaloid skrz sliznice dostává rychle do krevního oběhu. Crack (volná báze kokainu vzniká tepelnou úpravou s alkalickým činidlem) se kouří a jméno dostal díky praskání při zahřívání. Rozdíl mezi crackem a šňupací klasikou je v tom, že nástup účinků je v případě kouření rychlejší, bouřlivější, ale rychleji odezní, což v praxi znamená, že si závislý člověk může dopřát dávku častěji. O to je kouření cracku nebezpečnější.
Je také cenově dostupnější, což vede k hojnějšímu užití mezi méně majetnou částí populace. Kouření kokainových e-cigaret by tedy mohlo být logickým krokem k odvykání, nejednalo by se totiž o extrémně velkou změnu ve formě užití. Cílem by mělo být zaměřit se na lidi, kteří se vyhýbají systému a pomoci proto, neboť jsou si vědomi faktu, že je držení určitého množství drog nelegální. Otázkou je, jak k něčemu podobnému přistoupí zákonodárci, neboť v případě schválení by šlo o jistou formu legalizace.
Zdroj: Drug Science, Policy and Law