31. ledna 2022 05:15

Kokainové cigarety: Revoluční užití drog má pomoci léčbě závislosti. Technologie není problém

Nový způsob užití drog má velmi blízko k e-cigaretám. Benefitů má podle vědců celou řadu.

Jakkoliv se může zdát vapování kokainu jako podpora drogového byznysu, studie publikovaná v magazínu Drug Science, Policy and Law tvrdí něco jiného. Zařízení by totiž mohlo zmírnit škody způsobené kouřením kokainu snížením rizika předávkování a smrti, a může dokonce lidem pomoci najít léčbu, pokud o ni stojí.

Design přístroje se přitom nijak zvlášť neliší od běžné e-cigarety, když obsahuje baterii, atomizér pro zahřívání drogy a kartuši pro e-liquid. Jediným zásadním rozdílem je fakt, že kazeta neobsahuje nikotin, ale právě kokain. Podle autorů studie by užití kokainu v e-cigaretách bylo užitečné hned v několika rovinách. Tato forma užití by snížila riziko poškození plic, vyloučila potenciálně škodlivé příměsi anebo postupně omezila příjem pomocí možnosti nastavení dávek. V neposlední řadě by se mohlo podle studie snížit výše zmíněné riziko předávkování či kardiovaskulárních nemocí a depresí.

Alkaloid za miliardy

Kokain je výsledným produktem zpracování alkaloidu, jenž se poměrně jednoduchým procesem získává z rudodřevu koky (Erythroxylum coca). Milovníci seriálu Narcos vědí, že se samotný proces dá zvládnout i v podmínkách kolumbijské džungle. Podle nedávné zprávy Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu loni užilo nelegální drogy 275 milionů lidí a v roce 2019 mělo být na světě 20 milionů uživatelů kokainu. Ve skutečnosti mohou být čísla mnohem vyšší.

Tradiční forma kokainu (hydrochlorid) se šňupe, čímž se alkaloid skrz sliznice dostává rychle do krevního oběhu. Crack (volná báze kokainu vzniká tepelnou úpravou s alkalickým činidlem) se kouří a jméno dostal díky praskání při zahřívání. Rozdíl mezi crackem a šňupací klasikou je v tom, že nástup účinků je v případě kouření rychlejší, bouřlivější, ale rychleji odezní, což v praxi znamená, že si závislý člověk může dopřát dávku častěji. O to je kouření cracku nebezpečnější.

Je také cenově dostupnější, což vede k hojnějšímu užití mezi méně majetnou částí populace. Kouření kokainových e-cigaret by tedy mohlo být logickým krokem k odvykání, nejednalo by se totiž o extrémně velkou změnu ve formě užití. Cílem by mělo být zaměřit se na lidi, kteří se vyhýbají systému a pomoci proto, neboť jsou si vědomi faktu, že je držení určitého množství drog nelegální. Otázkou je, jak k něčemu podobnému přistoupí zákonodárci, neboť v případě schválení by šlo o jistou formu legalizace.

Zdroj: Drug Science, Policy and Law

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom