29. června 2022 13:00

Kouření marihuany snižuje počet dopravních nehod. Odborníci vysvětlují, jak je to možné

Jak legalizace marihuany pro léčebné použití ovlivňuje dopravní nehodovost? Výsledky amerického výzkumu, během nějž odborníci pečlivě zkoumali data tamních pojišťoven, jsou velmi překvapivé a proti očekávání.

Díky tomu, že se medicínská marihuana stává legální ve stále větší části Spojených států, mohou vědci velmi pohodlně zkoumat, cokoli je ve spojení s touto drogou napadne, třeba i naprosté absurdity. Díky tomu například víme, že kde se užívání konopí legalizuje, tam se rázem zvýší prodeje zmrzliny, sušenek a smažených brambůrků. V současnosti ovšem vyšlo najevo něco daleko závažnějšího – zdá se, že legalizace marihuany totiž ovlivňuje bezpečnost na silnicích.  A překvapivě nikoli negativně.

Záznamy pojišťoven mluví jasně

Všichni máme samozřejmě dávno zažité, že žádné drogy za volant nepatří; to rozhodně výzkum nijak nerozporuje. Vědecký tým z Arkansaské univerzity a univerzity Temple ale upozornil na to, že veškerá odborná literatura o spojení konopí a bezpečnosti provozu používá data získaná pouze ze smrtelných nehod. „Používat pouze tato data je nedostatečné,“ uvádějí výzkumníci v článku publikovaném v Health Economics. „V roce 2016 bylo z 7 277 000 policistům nahlášených dopravních nehod smrtelných jen 37 461. To znamená, že současné zdroje informací pomíjejí 99,5 procent autonehod.“

Odborníci proto projeli záznamy pojišťoven, které finančně pokrývají 67 procent veškerých zdravotních i majetkových škod, a zjistili, že po legalizaci marihuany pro lékařské užití kleslo vyplacené pojistné na auto v průměru o 22 dolarů (cca 500 Kč) na pojistku za rok. A pokud se v okolí nacházela výdejna konopí, tento efekt se ještě znásobil. V USA, kde marihuanu pro lékařské užití legalizovali, tak pojišťovny celkově ušetřily zhruba půl miliardy dolarů.

Může vlastně za všechno alkohol?

Jde to samozřejmě zcela proti tomu, co zdravý rozum hlásá, snazší přístup k drogám by měl znamenat naopak vyšší nehodovost. Vědci mají nicméně několik teorií, proč tomu tak není. Jednou z těch nejpravděpodobnějších je, že méně lidí pak řídí pod vlivem alkoholu. Jiné výzkumy už stihly prokázat, že prodeje alkoholu po legalizaci konopí klesají. Samozřejmě, mnozí lidé jen vymění alkohol za marihuanu, podle odborníků může ale hrát zásadní roli i to, kde se lidé nejčastěji opijí nebo zdrogují; medicínskou marihuanu totiž lidé na rozdíl od alkoholu nekonzumují v barech, ale doma, a nemusí se proto pak nikam dopravovat.

Zdroj: Health Economics

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom