V kolika letech je bezpečné začít kouřit marihuanu? Velká studie se pokusila najít odpověď
Vědci od roku 1992 sledovali 1800 nadšených uživatelů lehkých drog. K jakým závěrům došli?
Dlouhodobou studii vedl tým vědců z Queenslandské univerzity a je úplně první svého druhu. Jako pomyslní pokusní králíci posloužili tehdejší australští studenti. V roce 1992 jim bylo patnáct let a chodili na střední školu.
Studie si dala za cíl zodpovědět otázku, která byla zatím velkou neznámou: Má pravidelné užívání marihuany na jedince nějaké dlouhodobé dopady a záleží na tom, kdy s lehkými drogami začne?
Dobré, nebo špatné zprávy?
Studie porovnávala tři skupiny: Tu první tvořili lidé, kteří marihuanu pravidelně kouřili od střední. Ve druhé byli ti, kdo s pravidelným užíváním začali až po dvacítce a třetí skupina s marihuanou nikdy nezačala. Buď se jí vyhýbali úplně, anebo si během života dali jen pár jointů při zvláštních příležitostech.
Rekreační užívání marihuany se nepočítá Zdroj: istock.com
A jak to dopadlo? Inu, špatně. Výsledky, které uveřejnil vědecký časopis Drug and Alcohol review, prokázaly, že má pravidelné užívání konopí negativní dopad na váš budoucí život, a je víceméně jedno, jestli jste s ním začali jako teenageři, anebo až jako dospělí.
Vliv na duševní zdraví i milostný život
Vedoucí studie, dr. Gary Chan, vysvětlil, že ti, u kterých byla marihuana oblíbeným zpestřením všedních dní, měli častěji problémy i s jinými návykovými látkami. „V porovnání s těmi, kdo se konopí vyhýbali, kouřili daleko častěji i obyčejný tabák. Opakovaně u nich také docházelo k vysoce rizikové konzumaci alkoholu a měli daleko větší sklony k užívání nelegálních drog.“
Kromě toho ale vyšly najevo i další zajímavé skutečnosti. Například, že pravidelná konzumace marihuany ovlivňuje také milostný život. Nejenže bylo ve skupině bez konopí mnohem více vdaných a ženatých, ale dokonce i zadaných.
Kouření marihuany skutečně může mít následky Zdroj: iStock
„Kromě toho ze studie vyplývá, že lze užívání marihuany dát do souvislosti s vysokým rizikem depresí a dokonce i s nižší pravděpodobností, že si seženete zaměstnaní,“ doplňuje dr. Chan. „Zkrátka, pravidelná a častá konzumace konopí, minimálně na týdenní, častěji však na denní bázi, má prokazatelně škodlivé následky, a to bez ohledu na věk, ve kterém s ní začnete.“
Ale co lékařská marihuana?
Víme, že některé složky konopí, například kanabiodol neboli CBD, mají léčivé účinky a v medicíně se používají od nepaměti. Pro jejich užívání také hovoří mnoho studií například u epilepsie a dalších onemocnění.
Marihuana se někdy doporučuje i při rakovině Zdroj: istock.com
Nová studie ale vnáší do debaty o legalizaci marihuany nové problémy a podle vědců, kteří se na ní podíleli, je na místě na všechny možné škodlivé dopady upozornit. I v případě užívání konopí ze zdravotních důvodů bude prý třeba zvážit, jestli benefity převažují.