Míchání marihuany a halucinogenů má příjemné účinky. Klíčové je správné množství

Vědecký výzkum popsal, jak se vzájemně ovlivňují dva typy nejčastěji užívaných drog. Prožitky uživatelů byly velmi zajímavé.

Přístup a tolerance společnosti k lehkým drogám se v poslední době očividně mění, jinak by výzkum popsaný v odborném časopise Psychopharmacology nemohl vůbec vzniknout. Jeho autoři zkoušeli zjistit, jaký dopad má na lidi kombinace marihuany a halucinogenních drog, jako je LSD nebo lysohlávky. A i když by jistě z morálního hlediska bylo lepší říct, že to rozhodně nestálo za to, odpověď není tak jednoznačná. Malé množství marihuany totiž podle zjištění výzkumníků zlepšuje prožitek omamného stavu, kterému uživatelé halucinogenů říkají ‚trip‘.

Marihuana zlepšuje prožitek

Našli jsme důkazy, že intenzivnější, mystičtější a vizuálnější zážitky úzce souvisejí s užitím marihuany,“ tvrdí autoři studie v závěru. Jinými slovy se ukázalo, že účastníci výzkumu, kteří si k LSD nebo houbičkám žádnou marihuanu nedali, daleko častěji zažívali negativní účinky halucinogenů, jako je kupříkladu strach. Malé množství užité marihuany navíc umocní příjemný prožitek z užití halucinogenních drog.

Jenže pozor, klíčová jsou slova „malé množství“. Podle všeho totiž kvalita prožitku a jeho případné zvrhnutí záleží i na množství marihuany. Čím víc marihuany si dáte, tím větší máte šanci, že zažijete ‚špatný trip‘, tedy nepříjemnou psychedelickou eskapádu, která je daleko od příjemných, mystických prožitků, které malé množství marihuany spojené s halucinogenem dokáže navozovat.

Čtěte více: Nová droga HHC se valí Evropou. Už na ni reagovala i Evropská unie

Využití u terapeutických halucinogenů

Vědci zatím pouze odhadují, proč tomu tak je. Myslí si ale, že konopí samotné navozuje euforii, změny ve vnímání času, hyperasociativní myšlení a intenzivnější smyslový prožitek, což jsou víceméně stejné účinky, kvůli kterým jsou vyhledávané i halucinogenní drogy. Jenže oba typy drog působí na jiné receptory v mozku, a tak se jejich účinky sčítají.

Využít těchto poznatků by odborníci v budoucnu mohli při terapeutickém užití halucinogenů, k tomu ale vede ještě dlouhá cesta. V uveřejněném výzkumu zatím ani neanalyzovali chemické složení „modelů“ marihuany, které účastníci studie užili, a neznají tak ani množství THC, CBS a dalších kannabinoidů, které by mělo při použití s dalšími drogami být relativně bezpečné.

O drogách vypráví i nový seriál Banáni, který můžete sledovat od 18. října exkluzivně na prima+.

Zdroj: Psychopharmacology / DEA

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom