7. března 2022 04:00

Potvrzeno: Marihuana mění rychlost stárnutí člověka. Stav se dá zvrátit za jediné podmínky

Vědci výzkumnou skupinu sledovali téměř dvacet let a výsledky jsou jednoznačné.

Dokáže marihuana ovlivnit rychlost, kterou naše těla stárnou? Tuto otázku si položili američtí vědci už před dvěma desetiletími a rozhodli se na ni vypátrat odpověď. Teď mají konečně jasno: Ano, dokáže. A ne málo.

Není věk jako věk

Ne že by marihuana byla nějakým strojem času, kalendářní věk přibýval samozřejmě všem 154 účastníkům dlouhodobého výzkumu stejnou rychlostí. Jejich biologický věk, tedy funkční stav jejich organismu, byl ale u některých diametrálně odlišný a na tom už známá rekreační droga měla obrovský podíl.

V době, kdy se do studie přihlásili, bylo účastníkům jen třináct let. Potřebné informace (od množství vykouřené marihuany až po vzorky krve) vědci shromažďovali dlouhých 17 let. A zjistili, že okolo třicítky mají pravidelní kuřáci konopí biologický věk o dost vyšší, než ti, kteří si drogu odpustili anebo ji užívali jen v malém množství.

Dají se účinky zvrátit?

Biologický věk samozřejmě ovlivňuje mnoho dalších faktorů – cigarety, zdravotní problémy apod. Autoři ale ty nejvýznamnější při výzkumu zohlednili a ani to marihuanu nedokázalo zbavit odpovědnosti za předčasné stárnutí jejích uživatelů. Přesto jejich pozorování přináší i jistou naději. Zdá se totiž, že dopad drogy na organismus se dá zvrátit. Pokud s ní člověk ovšem zvládne nadobro skoncovat.

Zdroj: Drug and Alcohol Dependence

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky drogy kouření konopí marihuana

Populární filmy na Prima Zoom