Povraždila až 200 lidí a přeplnila márnice. Kokainovou kmotru si smrt přesto našla
Griselda Blanco byla obávanou vůdkyní miamského drogového kartelu a podle mnohých byla sadistickou sexuální deviantkou. Do podsvětí přinesla i řadu inovací.
Miami, Florida, USA. Město, které vyrostlo na drogách. Výstavbu valné většiny místních mrakodrapů sponzorovali v osmdesátých letech minulého století kokainoví bossové, kteří potřebovali vyprat peníze. Zatímco běžná americká banka v té době do fondů uložila okolo 12 milionů dolarů za den, v Miami některé banky ukládaly i miliardu. A největší měrou k tomu přispěl drogový kartel, jemuž šéfovala žena; průkopnice v oboru tamních kokainových kšeftů, La Madrina neboli Kmotra, Griselda Blanco.
Čtěte také: Žraloci na kokainu sužují Ameriku. Jsou nesmírně agresivní a závislí na drogách pašeráků
Z New Yorku do Miami
Od chudé despotické matky alkoholičky v rodné kolumbijské Cartageně utekla v roce 1954. Tehdy jí bylo jen 11 let a nezbylo jí, než se živit prostitucí. Do USA později prchla s falešnými doklady a manželem, který ji v New Yorku naučil vše, co o obchodování s drogami věděl. Poté mu prostřelila hlavu pistolí, protože na ni byl hubatý. Ukázalo se však, že předané vědomosti byly vším, co potřebovala. Brzy si ve městě vybudovala slušnou síť, která ji ve druhé polovině 70. let výborně živila až do momentu, kdy na ni byl vydán zatykač.
🕷GRISELDA BLANCO - Known as La Madrina, the Black Widow, the Cocaine GodMother and the Queen of Narco-Trafficking, was a...
Posted by Pure Blanco on Thursday, February 9, 2017
Blanco se ale jen nakrátko stáhla do Kolumbie a za pár měsíců už znovu rozjížděla kokainové obchody, tentokrát už v Miami. Jakmile do města dorazila, začaly se tam stupňovat veřejné násilné konflikty, které ročně vyústily ve stovky vražd a zabití. Období je známé jako Cocaine Cowboy Wars (kokainové kovbojské války) a Blanco na těchto ozbrojených konfliktech měla lví podíl.
Šéfka místního trhu s kokainem si v tamním nemilosrdném podsvětí vysloužila pověst krvelačné a nelítostné obchodnice. Kdo jí dlužil peníze a nezaplatil, zemřel i s rodinou. Ti, kterým dlužila ona, zemřeli také. Nájemné vraždy si objednávala i z čirého rozmaru a stejné to bylo i se striptérkami, které pro své pobavení nechávala před svýma očima po bujarých orgiích brutálně popravit. Nešetřila ani děti svých nepřátel. Všichni svědci museli zemřít a běda tomu, kdo její rozkaz nesplnil.
Neuvěřitelná vynalézavost
Jedním z důvodů, proč byla tak fascinující a zároveň děsivou postavou tehdejší kriminální scény, byla její neuvěřitelná vynalézavost. Svým dealerkám udělala speciální spodní prádlo, díky němuž mohly kokain nepozorovaně pašovat. Byla to údajně ona, kdo první navrhl způsob střelby z motocyklu, který dnes nemůže chybět v žádném akčním filmu a při němž jeden řídí a druhý, otočený proti směru jízdy, střílí.
Postupně kolem sebe zorganizovala skupinu geniálních střelců, kteří jí sloužili jako ochranka. Měla rovněž vlastní „válečné vozidlo“, neprůstřelné a opancéřované. Po masakru v nákupním centru Dadeland Mall v roce 1979, kdy při jedné z přestřelek zemřeli čtyři lidé, zůstalo vozidlo opuštěné na místě činu a policisté v něm našli takové množství zbraní, že se z toho orosili.
V roce 1981 se mrtvoly často ani nevešly do mětských márnic a Miami muselo pořídit mobilní mrazicí vůz, který zůstal v provozu dalších 7 let. Až v roce 1988 se totiž konečně povedlo situaci ve městě alespoň částečně dostat pod kontrolu. Přes Miami šlo 70 procent všeho kokainu distribuovaného po USA. Sama Griselda se stala první miliardářkou z řad kriminálnic v historii.
Neslavný konec kmotry
Nic ale netrvá věčně a pád Griseldy Blanco začal okolo roku 1983. Její krutost vůči nepřátelům se ještě vyhrotila, což mělo za následek, že jí usilovalo o život neuvěřitelné množství lidí. Její už tak zvrhlé sexuální hry se rovněž vyostřily, když mužům, které nutila k sexu, držela u hlavy pistoli. Podrazila i nejlepší přítelkyni a začala mít sama problémy s drogami, kterých užívala neuvěřitelné množství, což mělo samozřejmě následky.
V roce 1985 se konečně policii povedlo shromáždit dostatek důkazů, aby ji mohli zatknout a doufat ve vysoký trest. Avšak justice je v některých případech skutečně bezzubá a v případu Griseldy Blanco sehrál roli i sexuální skandál státního zástupce. Griselda, u níž se odhaduje, že zabila mezi 40–200 lidmi, si nakonec odseděla jen 6 let a svůj drogový byznys řídila s pomocí synů i z vězení. Poté, co ji z vězení propustili, byla úřady deportována zpět do Kolumbie.
Nakonec si ji našla kulka; v roce 2012 ji v řeznictví dvakrát střelil neznámý muž. Bylo jí 69 let.
O kokainu vypráví i nový seriál Banáni od 18. října exkluzivně na prima+.
Zdroj: Henri Dauber, Griselda Blanco: The Cocaine Queen