13. ledna 2023 14:14
Martin Kolář

Nejšílenější teorie o Roswellu: Nešlo o mimozemšťany, ale o ruské mutanty

Události z Roswellu z roku 1947 dodnes zůstávají předmětem řady debat a více či méně šílených teorií. S jednou z nejbizarnějších přišla ve své knize novinářka, která tvrdí, že domnělí mimozemšťané pocházejí ze Sovětského svazu.

Novinářka Annie Jacobsen není žádná šílená hysterka ani rozcuchaná tělocvikářka typu Vetřelce dávnověku Tsoukalose. Jde o žurnalistku schopnou pracovat s různě důvěryhodnými informacemi a vyhodnocovat jejich pravdivost. O to překvapivější je, že ve své knize o Oblasti 51 přišla s velmi podivnou teorií.

Kniha Area 51: An Uncensored History of America's Top Secret Military Base je kompletní historií slavné základny; má přes 500 stran a věnuje se všemu, co se této dodnes utajované oblasti týká. Autorka dokonce toto místo osobně navštívila – tedy alespoň to tvrdí.

Seriózní práce o Roswellu s jednou divnou kapitolou

V poslední části knihy popisuje kauzu „mimozemšťani v Roswellu“ z roku 1947 – a přichází s velmi kontroverzním vysvětlením. Odvolává se přitom na anonymní zdroj spojený s armádním dodavatelem, společností EGaG. Ten potvrdil, že nedaleko oblasti byl opravdu roku 1947 nalezen létající talíř, který obsahoval podivná těla připomínající mimozemšťany.

Jenže nešlo o návštěvníky z jiných světů – ale o lidi. Všechna svědectví o nálezu se shodují, že těla vypadala jako dětská; měla méně než 150 centimetrů, velké hlavy a vypouklé oči. Jacobsenová věří, že to opravdu děti byly.

Podle její hypotézy šlo o židovské děti, na nichž během 2. světové války prováděl své experimenty Josef Mengele. Když byl koncentrační tábor Osvětim osvobozen Rudou armádou, měly se děti dostat do rukou sovětských vědců. Stejně tak sovětského původu byl podle Jacobsenové i slavný létající talíř – měl pocházet z německých dílen bratří Hortenů. I on prý padl do sovětských rukou…

Přímo na Stalinův příkaz pak tento stroj i s nákladem dětí odletěl nad USA k základně Area 51. Měl tam za úkol rovnou tři věci: vzbudit paniku, ukázat Američanům, že je jejich území zranitelné, a navíc upoutat pozornost k Oblasti 51, kde armáda tehdy testovala řadu špičkových a tajných letadel.

Je to možné?

Slabiny teorie jsou zřejmé – kromě chybějících věrohodných svědků v ní nefunguje celá řada konkrétních faktů. Pokud by Sovětský svaz měl opravdu v rukách tak dokonalý stroj, pak by asi jen těžko použil jeho jedinečných schopností na něco tak absurdního jako vzbuzení paniky.

Navíc k tomu ani neměl důvod; roku 1947 nebylo napětí mezi oběma zeměmi ještě zdaleka tak silné jako v pozdějších letech…

Zdroj: JSTOR

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom