Nově zrestaurované fotky misí Apollo vyrážejí dech. První selfie ve vesmíru nikdy nevypadalo lépe

Přistání na Měsíci je jedním z největších vrcholů dějin lidstva. Stalo se zdrojem inspirace pro další odvážné lety do vesmíru, mnoho dalších úvah o budoucnosti vesmírného programu i předmětem mnoha konspiračních teorií.

Brzy se lidé na Měsíc podívají znovu v rámci programu Artemis. Než se tak ale stane a dostaneme další úžasné záběry z Měsíce, může nás potěšit zpráva, že obrázky z původních měsíčních misí nyní uvidíme v mnohem lepší kvalitě díky úžasně vypadající knize Andyho Saunderse.

Staré záběry, nová kvalita

50 let čekaly fotografie z misí NASA v trezoru Johnson Space Center v Houstonu. Na 35 000 fotografií zrestauroval pixel po pixelu restaurátor Andy Saunders, aby je použil do své nové knihy Apollo Remastered. Saunders využil nejnovějších technologií, aby měl fotografie nejlepší kvality, a jak můžete vidět v galerii, těžko si lze představit živější obrazy.

Připomeňme, že na Měsíc se lidstvo podívalo poprvé v roce 1969. Velitelem posádky raketoplánu Apollo 11 byl Neil Armstrong, velitelský modul pilotoval Michael Collins a pilotem lunárního modulu byl Buzz Aldrin. Let na Měsíc trval tři dny. Během přistání potkaly let komplikace, protože navigační počítač nestíhal provádět výpočty ve vyhrazeném čase a naváděl je na místo plné kamenů u velkého kráteru. Aldrin převzal řízení a podařilo se mu s modulem přistát bezpečně, s palivem na 30 sekund letu. Na povrchu Měsíce pak Armstrong prohlásil slavná slova a malém kroku pro člověka, ale velkém skoku pro lidstvo, čímž se nesmazatelně zapsal do dějin nejen kosmonautiky.

Co na to konspirátoři?

První pobyt člověka na Měsíci dodnes provází řada konspiračních teorií, které se však daří neustále vyvracet logickými argumenty a detailním popisem jednotlivých situací, jež astronauti během pobytu na přirozené družici Země pořídili. Je však pravděpodobné, že nově zrestaurované snímky řada konspirátorů ráda použije pro své argumenty, že není možné, aby s tehdejší technikou byly podobně úchvatné a detailní snímky pořízeny. Otázkou zůstává, zda je vůbec v lidských silách šiřitele hoaxů a teorií o natáčení přistání na Měsíci pod režijní taktovkou Stanleyho Kubricka o skutečném úspěchu misí Apollo přesvědčit.

Zdroj: IFLScience.com

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom