7. října 2022 12:04

Gigantický krab má silnější stisk než lví tlama. Podívejte se, jak hravě rozlouskne kokosový ořech

Palmoví krabi dokážou zvedat předměty až o hmotnosti 10letého dítěte a maximální drtící stisk jejich klepet je smrtící.

Palmový krab neboli palmový zloděj je s hmotností 4 kilogramů největším suchozemským bezobratlým živočichem na světě. Patří do řádu desetinohých korýšů a jeho pozoruhodně silný stisk klepet mu dává možnost rozlousknout i kokosové ořechy, které, jak už jeho jméno napovídá, miluje. Metrový obr se může dožívat až sta let, přičemž pohlavní dospělosti dosáhne zhruba v pěti.

Užitečné zbraně

Zakřivená klepeta těchto megakrabů jsou velmi podobná drápům, přičemž jim jejich vnitřní úchop umožňuje šplhat na palmy a jiné stromy. Mocná klepeta jim však nepomáhají jen při rozbíjení kokosů, ale slouží i k odrážení a napadnutí predátorů či konkurentů, vysvětlují japonští biologové z nadace Okinawa Churashima, kteří zkoumali sílu stisku krabích klepet. Podle vědců tak průměrný dospělý jedinec dokáže vyvinout sílu až 1 765 newtonů, přičemž ti největší krabi by mohli mít stisk o síle až 3 000 newtonů. Síla stisku tak bez problémů překoná i lví tlamu.

Ačkoli mají obří korýši dobré předpoklady k tomu být smrtícími predátory, jejich pomalé reflexy a netrpělivost jim to kazí. Nejsou to zlovolní lovci, často je jejich zdrojem potravy kromě kokosů mršina jiných krabů či mořští červi, píše Miranda Lowe na webu Přírodovědeckého muzea v Londýně.

Zdroj: PLOS

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom