Krab poustevník je squater oceánu. Cizí ulitu si vezme násilím, nepohrdne ani legem
Kde ryby chodí - spolupráce
V přírodě se využije všechno. Platí to i pro staré ulity. Krab poustevník se ale nebojí ani zabrat cizí přístřešek. Vůbec mu nevadí, že je majitel ještě uvnitř.
Křídlatci jsou mezi sběrateli mořských mušlí oblíbenými tvory. Vlastně jen jejich posmrtné zbytky ve formě vápenitých schránek. Zatímco konchologové (odborníci na schránky mořských měkkýšů) mají zájem o výstavní kousky, jimiž se mohou pochlubit, mořští krabi poustevníci se na ně dívají zcela pragmaticky. Pro kraba se jedná o život zachraňující skrýš. Vzhledem k zavalitému tělu a měkkému nechráněnému zadečku si totiž neumí vlastními silami zajistit dostatečnou ochranu.
Krab poustevník Zdroj: iStock
Skrýš si vezme i násilím
Jak to chodí pod mořskou hladinou, můžete sledovat i v dokumentu Kam chodí ryby na Prima ZOOM. Krabů využívajících cizí schránky je kolem 1 000 druhů, takže v místech jejich větší koncentrace je o kvalitní ulity nouze a svádí se o ně boje. V případě nouze nepohrdne krab ani jinými materiály, dokonce je znám případ z dánského Legolandu, kde si krab vybudoval ochranu z kostiček tamní stavebnice.
here's a hermit crab using a lego as a shell pic.twitter.com/OZVuLvy2oV
— °∘♡∘° (@moodswingshawty) February 9, 2017
Podmořská spolupráce je pro mnohé druhy základem jejich existence. Populární Nemo, tedy rybka jménem klaun očkatý, se kupříkladu schovává mezi trsy žahavých mořských sasanek a celá řada ryb pomáhá dravým žralokům zbavit se parazitů i v bezprostřední blízkosti rypce. Žralok vědom si toho, že mu dělají službu, nezaútočí, byť šance na úspěch je obrovská.
Zdroj: The Guardian