Gigantický podmořský vodopád vám vyrazí dech. Dron natočil úkaz, který signalizuje zkázu

Jednou z pozoruhodností Mauricia je i podvodní vodopád. Co je vizuálně úchvatný úkaz zač a proč symbolizuje zkázu?

Jedná se samozřejmě o optický klam, místo proudů vody padá do oceánu jen bahno, písek a spousta zeminy. Mauricius se totiž nachází na podmořské plošině známé jako Mascarene Plateau a ta má tu zvláštnost, že půda na ní může zčistajasna padnout do oceánu.

Mořské dno na místě podmořského vodopádu často náhle poklesne, což je následek eroze půdy. Mauricius je pak velmi bohatý na písek, jenž se do oceánu snadno odplavuje a může se tak ponořit do hlubin vodopádu. Mizení písku na mořské dno je částečně následkem původu Mauricia.

Podmořský vodopád je výsledkem sopečné aktivity, díky níž se Mauricius před 8 miliony lety vynořil na povrch. Erupce pod hladinou tehdy vychrlily žhavou magmu přes krustu potopeného mikrokontinentu Mauritie, ta následně ztuhla a zformovala Maskarény. Důkazy o tomto zrození ostrovů najdeme na bílých písečných plážích samotného Mauricia, na nichž se nacházejí zirkony – minerály sopečného původu, jejichž stáří se odhaduje na 2 miliardy let.

Pomalá zkáza

Sopečné ostrovy obecně moc dlouho nevydrží. Mauricius je starý jen několik milionů let a dál už neporoste. Vodní proudy jeho břehy neustále omílají a shazují jeho písek do hlubokého oceánu.  S tím, jak se jeho břehy zmenšují, nakonec skončí celý na mořském dně.

Tento proces bude ale trvat ještě pár milionů let a nedá se říci, jestli lidstvo vůbec přežije tak dlouho, aby totální zánik spatřilo na vlastní oči. Prozatím tedy není důvod se znepokojovat, byť plavání v místech, kde se stále mění hloubka, může vypadat poněkud dramaticky.

Zdroj: Nature / Big Think

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom