Jak přesně vzniká nový ostrov? Podívejte se na úchvatný zrod nedotčeného ráje
Ostrovní ráje (1) – Vznik ostrova
Během milionů let se magma vytékající z vrcholků podmořských sopek postupně hromadí, a vznikají tak nové ostrovy. Netrvá však dlouho a začne je osidlovat i nový život.
Když vzniká úplně nový ostrov, jedná se o fascinující podívanou, při které můžeme sledovat, jakým způsobem jednotlivé organismy postupně kolonizují novou zem. Jako první se na půdě usazují rostliny, semínka trávy tam donese vítr. A jak vůbec takový ostrov vznikne? To detailně přibližuje i dokumentární seriál Ostrovní ráje na Prima ZOOM. Pod pevninskou deskou se nachází zásobárna žhavého magmatu neboli horká skvrna. Žár z této skvrny propaluje pevninskou desku, skrze kterou vytlačuje horkou lávu.
Podmořské sopky
Takto vznikají sopky na mořském dně. Když z nich pak nadále vytéká láva, dostane se až nad mořskou hladinu, což má za následek vytvoření ostrova. Díky tomu, že se pevninská deska pohybuje, pak přirůstají další a další ostrovy. Tímto způsobem postupně vznikají sopečné ostrovy po celém světě. Patří mezi ně například Kanárské či Havajské ostrovy.
Vznik ostrova sopečnou erupcí Zdroj: iStock
Takto vypadá zemský povrch, který vzniká ze sopečné lávy Zdroj: iStock
Fotka z filmu Erupce lásky Zdroj: Aerofilms
V Japonsku vybuchla sopka Sakuradžima Zdroj: AP
Sopka Fagradalsfjall v sobotu 20. března 2021 Zdroj: Getty Images
Lokální výbuchy mohou mít globálmí následky Zdroj: iStock
Etna - aktivní a nebezpečná Zdroj: iStock
Výbuch podmořské sopky u Tongy Zdroj: AP
Vulkanická erupce je důkazem, že přírodě neporučíme Zdroj: Pixabay
Oblak popela se zvětšuje, exploze způsobí tsunami. Zdroj: AP
Satelity zachytily výbuch sopky Zdroj: AP
Geofyzička Nathalie Feuillet z Univerzity v Paříži společně se svými spolupracovníky zjistila, že v květnu 2018 došlo u ostrova Mayotte k dosud největší podmořské erupci, která dala vzniknout i novému vulkánu. Ten sahá až 820 metrů nad mořské dno. Erupce podmořských sopek jsou rovněž velmi nebezpečné. Dokonalou ukázkou je případ sopky u Tongy, který stonásobně překonal výbuch atomové bomby v Hirošimě.
Zdroj: Science Direct