Výbuch sopky u Tongy stonásobně překonal bombu z Hirošimy. O rekord se přesto nejedná
Agentura NASA přišla s prvními odhady ničivé síly exploze sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Lidé mezitím přišli o domovy, úrodu i internet.
Erupce podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai poblíž souostroví Tonga, která bez varování udeřila 15. ledna, měla podle agentury NASA až stonásobně větší sílu než atomová bomba svržená během 2. světové války na japonské město Hirošima. NASA uvádí, že erupce zničila sopečný ostrov severně od hlavního města Nuku'alofa a následnou vlnou tsunami a padajícím popelem měly být podle vyjádření Tongy zasaženy více než čtyři pětiny všech obyvatel.
„Jedná se o předběžný odhad, ale domníváme se, že množství energie uvolněné při erupci odpovídalo přibližně 4–18 megatunám TNT,“ předkládá NASA prostřednictvím týmu vedoucího vědeckého pracovníka Jima Garvina. „Číslo vychází z toho, kolik horniny bylo vyvrženo, jak odolná byla a jak vysoko do atmosféry stoupal erupční mrak,“ dodává Gravin. Je nicméně k užitku připomenout si, že například sopka St. Helens, která po 120 letech klidu vybuchla v březnu 1980, měla sílu 24 megatun TNT a výbuch sopky Krakatoa v roce 1883 dokonce 200 megatun.
Rekord se nekoná, dopad je ale zničující
Bohužel, i přestože výbuch u souostroví Tonga nepatřil k vysloveně rekordním, incident se neobešel bez ztráty nejméně tří lidských životů. Dopad na obyvatele a životní prostředí Tongy ale bude problematický i z dlouhodobého hlediska, protože jemný jedovatý popel otrávil zdroje pitné vody, zničil úrodu a zcela zasypal nejméně dvě vesnice. Způsobuje zároveň také respirační potíže a vedle plic může dráždit také oči a kůži. Vláda Tongy v aktualizované zprávě uvedla, že 62 lidí z Manga – jednoho z nejhůře postižených ostrovů – muselo být přesunuto jinam, protože přišli o své domovy i veškerý osobní majetek.
The violent eruption a few hours ago of the Hunga Tonga-Hunga Haʻapai volcano captured by satellites GOES-West and Himawari-8. pic.twitter.com/kCg5h7vfvS
— Amazing Physics (@amazing_physics) January 21, 2022
Lodě a letadla se zahraniční pomocí připlouvají a přilétají na Tongu od minulého týdne poté, co se obyvatelům podařilo zprovoznit jedinou letištní dráhu souostroví od všudypřítomného popela. Nový Zéland a Austrálie si nicméně dokázaly poradit ještě před tím a z letadlových lodí vysílaly letouny, které shazovaly zásoby vody, potravin, hygienických souprav, stanů a zařízení pro čištění vody přímo na jednotlivé ostrovy Tongy.
Výbuch sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai způsobil také poškození jediného podmořského optického kabelu, který do země přivádí internet, i ten by ale měl být výhledově opraven, aby se mohli obyvatelé Tongy konečně spojit s rodinami a přáteli v zahraničí. Bez ohledu na vážnost situace pak musí obyvatelé Tongy řešit ještě potenciální problémy s pandemií koronaviru, která se sice sousotroví v podstatě netýká, ale virus by mohli zavléci záchranáři a příslušníci humanitárních organizací. Vláda Tongy proto katastrofě navzdory požádala, aby nepřistávali žádní zahraniční humanitární pracovníci, kteří by mohli virus do země zavléci.
Na to už ovšem reagoval zástupce OSN v regionu Sione Hufanga, který pro BBC uvedl, že s přihlédnutím k rozsahům škod a vážnosti jejich povahy může omezení přestat platit.