Homolice vypadá neškodně, může však zabít i člověka. Podívejte se, jak terorizuje mořské dno
Nejjedovatější zvířata světa (1) - Homolice
Homolice mapová (Conus geographus) je mořský plž vyskytující se v tropické oblasti Indo-Pacifiku. Najdeme ji v oblastech od Rudého moře až po Japonské souostroví. Přestože vypadá jako celkem neškodná obdoba šneka, ve skutečnosti je živou fabrikou na pestrou směsici jedů a dokáže zabít i člověka.
Homolice útočí především v noci, kdy ryby odpočívají. Buď je tedy zaskočí nepřipravené, nebo je v případě potřeby naláká sosákem. Když rybu rovnou nechytí do tlamy, použije svou harpunu. Bodec je spojený s radulou, orgánem podobným jazyku, a napájí ji ze zvláštního váčku naplněného jedem. Ten může být složený až z tisíců různých toxinů a homolice dokáže namíchat speciální směs prakticky za pochodu.
Homolice mapová dokáže namíchat jed podle typu oběti Zdroj: Getty Images
Smrt v opojení
Při zasažení harpunou je ryba za pár sekund omámena, případně homolice vypouští do vody inzulin, který se lovené rybě dostane do žaber a způsobí ji hypoglykemický šok. Než se ryba z omámení jedem či šoku z inzulinu probudí, homolice ji pozře a za pár hodin vydáví jen kosti. Jak ale připomínají tvůrci dokumentu Nejjedovatější zvířata světa, který můžete vidět on-line na Prima ZOOM, před malým plžem není v bezpečí ani člověk.
Dokonalý jed
Jed určený rybám člověku neublíží. Homolice však při setkání s člověkem může namíchat speciální koktejl. Ten zasaženému člověku způsobí malátnost, bolest v okolí rány, slabost, pocení, zhoršené vidění, paralýzu, zhoršení dechu a případně i smrt. To vše během pěti hodin. Jed homolice je navíc kvůli množství toxinů natolik složitý a variabilní, že na něj dodnes neexistuje protijed.
Zdroj: Wikipedie