14. dubna 2023 06:00

Nejnebezpečnější rostlina světa zabíjí jediným dotekem. Na nesnesitelná muka neexistuje lék

Pod nevinně znějícím názvem gympie-gympie se skrývá keřík, který dokáže způsobit nesnesitelnou bolest. Zvířata z něj mnohdy do dvou hodin zešílí a několik lidí se po setkání s ním mělo raději zabít.

Představte si, jak se procházíte australským pralesem. Opatrně rozhrnujete porost a ukazováčkem se jemně otřete o velký, zelený lístek nevinně vypadajícího keříku. Okamžitě v prstu pocítíte příšernou bolest. Je to jako by vám na něj někdo lil kyselinu nebo rovnou rozžhavené olovo a zároveň do vás pouštěl elektrický proud. Prst začne bělat a ihned se na něm objeví malé červené tečky, které se po bobtnání slijí v jeden obří puchýř. Bolest neustává, ba naopak, je horší a horší. Začínáte se potit, buší vám srdce, z bolestí zvracíte. A nic vám od strašlivé bolesti nepomáhá.

Hodiny, dny až měsíce bolestí

Tak takhle nějak většina lidí popisuje svoje setkání s gympie-gympie (Dendrocnide moroides). I porodní bolesti jsou proti tomu prý čajíček. Žahavý keř roste v tropických deštných lesích na severovýchodním pobřeží Austrálie a v Indonésii. Česky se mu říká kopřivák morušovitý a každičká část této rostliny, od listů až po stonek, je posetá drobnými bílými chloupky, které se při sebemenším doteku dostanou do kůže. To, co působí postiženému taková muka, je pak komplexní neurotoxin, který se z nich do těla uvolňuje.

Přečtěte si také: Znáte rostlinu která zabíjela v seriálu Poslední oběť? Její semena jsou plná jedu

A co hůř, jed působí velice dlouho a bolest se v prvních desítkách minut neustále zhoršuje. To nejstrašnější pomine zhruba po 4 až 5 hodinách, intenzivní pálení ale může trvat dny i týdny a mnohým se požahaná místa bolestivě ozývají i po letech, třeba při koupání.

Drastická první pomoc

Asi nejhorší na celé věci je, že neexistuje žádný lék, který by proti děsivým účinkům gympie-gympie fungoval. Jediná možná pomoc je zároveň tak brutální, že na ni má málokdo odvahu. Odborníci totiž doporučují požahanou kůži na 30 minut ponořit do 3procentního roztoku kyseliny chlorovodíkové, která během této doby rozežere vrchní vrstvu pokožky. Tím se odhalí špičky jedovatých chloupků. Na poleptanou, požahanou pokožku pak máte nalepit teplý voskový depilační pásek a prudce škubnout. Teorie říká, že tohle je jediná možnost jak se jedovatých chloupků zbavit. Jinak vám pod kůží zůstanou cca 6 měsíců.

Aby toho nebylo málo, vězte, že jed v chloupcích rostliny je skoro nezničitelný. Nevadí mu vedro, nevadí mu mráz a nevadí mu ani čas. Sušené botanické vzorky staré víc než století pořád píchají. Skutečně existují záznamy, kdy se lidé požahali o herbář.

Mohlo by vás zajímat: Strom zabiják vás pobodá, otráví i postřelí. Podívejte se, jak jeho ovoce exploduje jako granát

A když už jsme u toho, rostlina je zvyklá si chloupky často obměňovat a ty staré shazuje. A tak se jich v jejím okolí povalují tisíce. A nejen to, žahavé chlupy se vznášejí i ve vzduchu a můžete je vdechnout, což bude mít za následek minimálně krvácení z nosu a intenzivní záchvaty kýchání. Pokud byste u keře postávali bez respirátoru víc než 20 minut, můžete si způsobit i nenávratné poškození dýchacího ústrojí.

Příběhy o tom, jak se zvířata a lidé s účinky gympie-gympie vyrovnávají, jsou mnohdy dost pochmurné. Obzvlášť koně prý mnohdy stres z tak intenzivní bolesti nevydrží a zemřou jen dvě nebo tři hodiny po požahání. Upadnout do šoku a následně podlehnout například srdečnímu selhání mohou i lidé, ačkoli se to stává velice vzácně. A mezi Australany se traduje i několik příběhů o sebevraždách spáchaných právě kvůli bolestem způsobeným gympie-gympie. Ani jeden z nich se nám ale ze spolehlivých zdrojů ověřit nepovedlo.

Zdroj: The Conversation

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom