14. března 2023 13:00

Naštvaní technaři ušlapali 21 lidí a 600 zranili. Policie akci okamžitě nezastavila

Festival Love Parade platil za světově nejznámější slavnost příznivců tzv. technokultury. Masivní technopárty se pořádaly 15 let, než je v roce 2010 přerušil masakr, jenž za sebou nechal desítky mrtvých a stovky zraněných.

Poslední festival Love Parade se konal 24. července 2010 v budově starého hlavního nádraží v Duisburgu, kam dorazilo přes milion návštěvníků z celého světa. Vedly k němu dvě trasy tunelem, přičemž jedna měla sloužit jako vchod a druhá jako východ. Další možné trasy byly zablokovány kvůli blízkosti vlakového nádraží. Celá akce se konala na uzavřeném prostranství, na její hladký průběh dohlíželo 1 400 policistů a o půl čtvrté odpoledne začalo propukat peklo.

Smrtonosná past

Začátek festivalu byl plánovaný na 11:00, kvůli organizačním problémům ale začal o hodinu později. Návštěvníků bylo nakonec více, než kolik bylo na festivalu místa, a jak stoupala jejich rozladěnost, začali pronikat i přes zábrany z jiných míst kolem nádraží. Protože se příchozí návštěvníci začínali v tunelu hromadit, rozhodla se policie vstup uzavřít. Vysílačky ale v tunelu nefungovaly, takže nebylo jak rozhodnutí předat policistům na místě.

Čtěte také: Služka a prostitutka na Hradě? Nepopulární Marta Gottwaldová dodnes budí lítost

Později policejní kordon zablokoval vstup do tunelu, dav návštěvníků ale začal vytlačovat kordon za trasu, která sloužila jako východ. Nakonec masa lidí kordon prorazila a valila se vpřed. Přitom ale vcházela na místo jediným východem, takže se střetla s jinou masou, která z festivalu odcházela. Následek byl, že nikdo nemohl dál ani zpět. Tisíce návštěvníků tak zůstaly uvězněny v koridoru. Nastala panika. Někteří návštěvníci se snažili dostat pryč po nejbližších schodech, přitom ale strhli zábradlí, ze kterého se stala jen další překážka. Následovala chaotická tlačenice a další pokusy o útěk, protože se ale dav přeléval přes sebe, jak uvidíte v pořadu Katastrofa na spadnutí na Prima Zoom, začalo docházet ke zraněním. Pokud někdo upadl, zpanikaření návštěvníci se prostě valili přes něj. V tlačenici zemřelo 21 lidí. Přes 600 lidí bylo zraněno.

Po tragédii festival ještě chvíli pokračoval, protože policie se snažila zabránit další panice. V konečném důsledku byli tři pořadatelé a šest členů městské radnice obviněno ze zabití z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle obžaloby se dopustili vážných pochybení při plánování celé akce a opatření nebyla dostatečná. Šest pracovníků radnice přitom schválilo plán se zásadními nedostatky. Soud zastavil stíhání obviněných s odůvodněním, že jejich individuální vina je malá, maximálně středně těžká. Nikdo nebyl odsouzen. Festival Love Parade se již nikdy nekonal.

Zdroj: BBC

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom