24. října 2023 16:50

Nejslavnější přestřelka Divokého západu byla výrazně kratší, než si myslíte

Trailer filmu Tombstone (1993)

Během ikonické krvavé potyčky změřili ochránci zákona své síly se zloději a vrahy. Kulky svištěly vzduchem v počtu nemalém.

Těžařský boom proměnil v rámci několika let malou pohraniční vesničku Tombstone v prosperující město s několika tisíci obyvateli. Mimo rostoucích zisků ale tvrdě pracující sužovali šejdíři, nájezdy zlodějů dobytka, opilci a nelítostní vrazi. Pořádek nastolili až bratři Earpové, o kterých kolovaly široko daleko neuvěřitelné legendy. Některé byly pravdivé, jiné zase smyšlené.

Po jejich příjezdu do rozrůstajícího se Tombstonu přišla brzy další, tentokrát skutečná bitva. Kolty zákona se za bílého dne střetly s těmi, kteří se nemínili nikdy a nikomu klanět. 26. října 1881 se pak odehrála přestřelka, o níž ještě dnes čteme napínavé příběhy.

„Když kolty mluví“

Historické pozadí tohoto smrtelného střetu je ovšem mnohem složitější. Po americké občanské válce vyvolal mezi lidmi rychlý ekonomický růst obrovský zájem o expanzi na západní území. Město Tombstone bylo ke splnění naivního snu přímo ideální. Brzy se začali rojit bohatí těžaři a obchodníci, kteří se společnými silami snažili nad svými obchody udržet kontrolu a moc. Některým ale obchod příliš dobře nešel, a tak se tito zkrachovalci snažili finanční prostředky získat zcela jiným způsobem. V žádném případě ale nešlo o obchod ani těžkou práci. Na řadu přišly kolty, které byly často užívány jako účinná a rychlá vyřídilka. Rukám zákona se tento způsob vůbec nezamlouval. Arizonské území se náhle stalo svědkem neustálých hospodářských, politických a sociálních konfliktů.

Největší populační boom zaznamenal Tombstone mezi lety 1879 a 1880, kdy se původní hrstka prospektorů proměnila na téměř 6 000 hlav. Nově příchozí lákaly přitažlivé sliby o stříbrném bohatství. Rychlý příliv nových tváří začal formovat začínající společenskou a politickou infrastrukturu Tombstonu. Zisky z těžařských dolů na sebe nenechaly dlouho čekat a podnikatelsky přívětivá oblast začala prahnout po spravedlnosti.

Jedině ruka zákona totiž mohla vymoci právo k udržení pořádku. Vlivem událostí začalo mít vedení města nutkavou potřebu omezit trestnou činnost a násilí. Představitelé Tombstonu hledali drsné muže jako Wyatt Earp (1848–1929), který si ve městě Dodge City vybudoval reputaci houževnatého střelce a hrubého zákonodárce. Není ani divu, protože se do jednoho z nejbohatších měst na jihozápadě Spojených států amerických začali sjíždět zločinci nejtěžšího kalibru.

Do Tombstonu v roce 1879 Wyatt Earp skutečně přicválal. Nebyl ovšem sám. Brzy nato se do města vypravili také jeho bratři Morgan a Virgil. Wyatt našel práci jako bankovní bezpečnostní stráž, zatímco se Virgil spokojil s rolí městského maršála. Bratři Earpové tedy doslova reprezentovali „zákon a pořádek“. Mimo jiné ale začali ve městě podnikat. O rok později byl americký maršál pověřen, aby sledoval skupinu kovbojů, která kradla koně. Virgil povolal své bratry na pomoc a stopy je dovedly až k ranči známých zlodějů a vrahů bratrů McLauryových. Tam ukradené koně a muly skutečně našli. Zloději na místě přislíbili, že ukradená zvířata brzy vrátí. Ústní závazek ale nikdy nesplnili a došlo na výhrůžky smrtí.

Spravedlnost zvítězila

Spouštěčem legendárního konfliktu byl 25. říjen roku 1881, kdy se Ike Clanton a Tom McLaury vypravili do Tombstonu nabrat zásoby. Brzy nato měli s místními strážci velkou potyčku. Druhý den se o konfliktu dozvěděl Billy Clanton, Frank McLaury a Billy Claiborne. Rozzuření muži přísahali tvrdou odvetu. A jak se záhy ukázalo, svá slova nehlásali jen tak do větru. Navztekaní kovbojové se 26. října 1881 kolem třetí hodiny odpolední shromáždili na volném prostranství v blízkosti O. K. Corralu. Earpové a Holliday se o připravované odvetě doslechli a začali se připravovat na nejhorší. Protivníky rychle lokalizovali a vydali se jejich směrem. Došlo k drobné slovní výměně a tichou ulici náhle poznamenal ohlušující hukot výstřelů. Přestřelka trvala asi půl minuty, během níž bylo vypáleno kolem 30 střel.

Jakým způsobem se konflikt odehrál, dodnes nikdo neví. Z legendární odvety ale Ike Clanton a Billy Claibourne utekli, protože byli zcela neozbrojení. Frank a Tom McLauryové takové štěstí neměli a na místě přišli o život. Tom byl zastřelen brokovnicí, zatímco jeho bratr Frank schytal střelu do žaludku. Smrtelnou se mu ovšem stal až zásah do hlavy. Lépe nedopadl ani Billy Clanton, který schytal zásah do hrudi a pravé ruky. Bolestivým zraněním asi za půl hodiny na místě podlehl. Wyatt Earp jako jediný nebyl raněn, jeho bratři ve zbrani ale museli vyhledat ošetření.

Obvinění zákonodárci

Po přestřelce místní šerif obvinil přeživší bratry Earpovy z vraždy. Celá situace byla veřejností ostře sledována. Místní byli rozděleni na dva nesmiřitelné tábory. Zatímco někteří věřili v nutné potlačení hrozby, jiní legendární kovboje častovali jako utlačitele práva jednotlivců. Ať už bylo ale veřejné mínění jakékoliv, případ skutečně putoval k soudu. Měsíc nato ovšem soudce obviněné muže shledal nevinnými. Přestřelka u O. K. Corralu se ale stala jednou z nejznámějších potyček období Divokého západu. Ostatně město Tombstone je dodnes hojně navštěvováno zvídavými turisty.

Zdroj: History.com

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom