V ledu uvězněné velryby donutily ke spolupráci USA i Sověty. Podívejte se na jejich záchranu
Roku 1988 pozoroval celý svět se zatajeným dechem záchrannou misi tří šedých velryb, které uvízly v zamrzlém moři. Srdceryvný příběh dokonce inspiroval i filmové režiséry a spisovatele.
Roku 1988 se oči celého světa upíraly na městečko Barrow na severu Aljašky, kterému se také říká „střecha světa“. Nejsevernější bod Spojených států amerických byl svědkem mezinárodního incidentu a nejneobvyklejší záchranné akce v dějinách Aljašky, kdy v zamrzlém Beaufortově moři uvízly mezi kusy ledu tři vzácné velryby šedé. Ty se kvůli dřívějšímu příchodu zimy nestihly vydat na tradiční cestu do teplejších vod a zůstaly uvězněny v 8 km širokém ledovém příkrovu.
Záchranná mise
Odhodlaní vesničané se pokoušeli pomocí motorových pil a jiného náčiní velryby z ledového vězení vysvobodit, ale jejich práce byla marná. Zoufalý zápas o záchranu bezmocných plejtvákovců, který si vysloužil název Operace Průlom, rychle získal pozornost médií. Tým záchranářů však mezitím prohrával boj s časem i přírodními živly.
Když už se zdálo, že je vše ztracené, přišla dobrá zpráva od toho vůbec nejméně očekávaného místa na zemi; Sovětský svaz nabídl pomocnou ruku. Ačkoli mezi USA a sověty probíhala studená válka, záchrana velryb byla v tu chvíli důležitější. Jakmile se rival Ameriky dozvěděl o situaci, nabídl pomoc v podobě dvou obrovských ledoborců, které dokázaly ledové vězení prorazit a bezmocné kytovce osvobodit.
Mezinárodní záchranná akce dokonce inspirovala spisovatele Thomase Rose k napsání knihy Freeing the Whales: How the Media Created the World's Greatest Non-Event a režiséra Kena Kwapise ke zpracování filmového dramatu Máme rádi velryby s Drew Barrymore v hlavní roli.
Zdroj: Live Science