6. srpna 2021 12:38

Operace Průlom: V ledu uvězněné velryby donutily během studené války ke spolupráci USA i sověty

Roku 1988 pozoroval celý svět se zatajeným dechem záchrannou misi tří šedých velryb, které uvízly v zamrzlém moři. Srdceryvný příběh dokonce inspiroval i filmové režiséry a spisovatele.

Roku 1988 se oči celého světa upíraly na městečko Barrow na severu Aljašky, kterému se také říká „střecha světa“. Nejsevernější bod Spojených států amerických byl svědkem mezinárodního incidentu a nejneobvyklejší záchranné akce v dějinách Aljašky, kdy v zamrzlém Beaufortově moři uvízly mezi kusy ledu tři vzácné velryby šedé. Ty se kvůli dřívějšímu příchodu zimy nestihly vydat na tradiční cestu do teplejších vod a zůstaly uvězněny v 8 km širokém ledovém příkrovu.

Záchranná mise

Odhodlaní vesničané se pokoušeli pomocí motorových pil a jiného náčiní velryby z ledového vězení vysvobodit, ale jejich práce nebyla platná. Zoufalý zápas o záchranu bezmocných plejtvákovců, který si vysloužil název Operace Průlom, rychle získal pozornost médií. Tým záchranářů však mezitím prohrával boj s časem i přírodními živly.

Rudá pomoc z východu

Když už se zdálo, že je vše ztracené, přišla dobrá zpráva od toho vůbec nejméně očekávaného místa na zemi; Sovětský svaz nabídnul pomocnou ruku. Ačkoli mezi USA a sověty probíhala Studená válka, záchrana velryb byla v tu chvíli důležitější. Jakmile se rival Ameriky dozvěděl o situaci, nabídnul pomoc v podobě dvou obrovských ledoborců, které dokázaly ledové vězení prorazit a bezmocné kytovce osvobodit.

Mezinárodní záchranná akce dokonce inspirovala spisovatele Thomase Rose k napsání knihy Freeing the Whales: How the Media Created the World's Greatest Non-Event a režiséra Kena Kwapise ke zpracování filmového dramatu Máme rádi velryby s Drew Barrymore v hlavní roli.

Tamara Fränzlová

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora
Newsletter

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Populární filmy na Prima Zoom