18. května 2022 06:00

Velryba keporkak spolkla 56letého potápěče jako svačinu. Jak dokázal přežít?

Pro zkušeného potápěče a lovce humrů Michaela Packarda z Nové Anglie na severovýchodním pobřeží USA to byl zážitek, na který nikdy nezapomene. Při lovu ho spolkla velryba keporkak a 56letý potápěč si byl jistý, že zemře.

V osudnou chvíli Packard v hloubce 15 metrů pátral po humrech, když „ucítil obrovský náraz a náhle všechno potemnělo“. Právě ho i s potápěčskou výstrojí spolkl zřejmě ještě nedospělý keporkak.

Nešťastníkovi nejprve blesklo hlavou, že ho napadl velký bílý žralok, ale neviděl kolem sebe žádné zuby. „Stalo se to tak rychle, myslel jsem jen na to, jak se z té tlamy dostat,“ popsal později hrůzný zážitek reportérům místní televizní stanice v Princetonu v Massachusetts.

Novodobý Jonáš

Packard se v keporkakově tlamě snažil dýchat do regulátoru svého potápěčského přístroje a horečně přemýšlel, co dál. „Uvědomil jsem si, že takhle velké zvíře nedokážu překonat,“ popisoval své zážitky uvnitř keporkaka. Netušil, jestli se ho obří tvor rozhodne doopravdy spolknout, nebo vyplivnout.

Velryba se naštěstí rozhodla pro druhou možnost. Keporkak zamířil k hladině, kde otevřel tlamu, několikrát jí prudce zatřásl a novodobého Jonáše velkým obloukem vyplivl. Celé dobrodružství v tlamě velryby nakonec trvalo jen půl minuty.

Závěrečnou scénu na hladině nevěřícně sledoval kapitán člunu Joe Francis, který kontroloval Packardovy bubliny, když byl pod vodou. „Najednou jsem viděl, jak Mika něco vymrštilo nad hladinu i s ploutvemi,“ popsal kapitán svůj zážitek pro CBS Boston. Samotný Packard utrpěl drobné zhmožděniny a oděrky a z místní nemocnice byl ještě týž den propuštěn.

Čím se živí keporkak

Keporkak (Megaptera novaeangliae) dorůstá délky 15 metrů a může vážit až 25 tun. Je to početný druh kosticových kytovců známých svým zpěvem a pokročilými loveckými technikami, při kterých hejna keporkaků spolupracují při lovu ryb žijících v hejnech.

Podle odborníka na kytovce Philipa Hoareho, osloveného britským listem The Guardian, musel být keporkak překvapen stejně jako potápěč. V oblasti, kde k incidentu došlo, je mělké dno, kde se v tuto roční dobu shromažďují mladí keporkaci, aby se zde nakrmili drobnými rybkami označovanými jako píseční úhoři.

Podle Hoareho mají velryby špatné čelní vidění, takže nezkušený keporkak s otevřenou tlamou mohl potápěče přehlédnout a spolknout spolu s hejnem rybek, za kterým mířil. Když zjistil, že má v tlamě podstatně větší předmět, zamířil k hladině a obsah tlamy vyvrhl na hladinu.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom