7. října 2022 14:18

Jak rychle ztratíte formu, když přestanete cvičit? Nové poznatky přinesly hodně smutnou odpověď

Udržet si zdravý životní styl vyžaduje konzistenci. Vědci nyní detailně sledovali, co se stane, když cvičit přestaneme. Výsledky řadu sportovců nepotěší.

Dostat se do formy není nic jednoduchého, obzvlášť při současném hektickém způsobu života. Když už navíc dobré kondice dosáhneme, neradi bychom o těžce vydřený vzhled přišli, když si uděláme dovolenou, onemocníme, zraníme se anebo zkrátka jen nebudeme mít pár dní náladu cvičit. Odborníci proto zkoumali, kdy přesně se začne těžce nabytá forma ztrácet. Výsledky studie ale bohužel hovoří jasně: Za pauzu tvrdě zaplatíme.

Jak poznáme, kdo je fit?

Přijít s takovým výzkumem ovšem nebylo jednoduché. Aby se dal datově podpořit, bylo nejprve nutné stanovit, co přesně znamená být ve formě, nebo naopak z formy. Odborníci se shodli, že klíčové je překročit takzvanou zvykovou zátěž. Laicky řečeno, z vědeckého hlediska jsme fit v momentě, kdy se naše tělo díky naší cílené stimulaci adaptuje na vyšší zátěž.

Kolik času to našemu tělu zabere, se přesně říct nedá, protože jsme každý jiný: záleží na stáří i jak moc jsme předtím byli zvyklí se pohybovat a cvičit. A záleží dokonce i na prostředí – například horko a znečištěný vzduch dokážou celý proces nepříznivě ovlivnit. Najdou se ale studie, podle nichž se rozdíl v maximální absorpci kyslíku dá pozorovat už po šesti trénincích. Při pravidelné stimulaci srdce a plic se totiž v těle zvýší objem krve i plazmy. Na zvětšení síly ve svalech stačí dokonce 2 týdny, přestože jejich velikost se nebude měnit dřív než za dva měsíce.

O pokrok přijdeme brzy

Podobně rozmanitě naše těla samozřejmě reagují i ve chvíli, kdy cvičit a trénovat přestaneme, jedno je ale pro všechny společné: Zpočátku je ztráta pokroku velmi rychlá. Podle vědců stačí pouhopouhé dva dny bez cvičení na to, aby se snížilo množství plazmy v těle o 5 procent. Po měsíci je to dokonce už 12 procent.

Pokud nejste atleti a s cvičením jste začali nedávno, o všechny změny v maximálním množství přijímaného kyslíku přijdete během pouhých 8 týdnů. Do záporných hodnot ovšem tělo nezajde, což je jediná dobrá zpráva.

Atleti jsou na tom podle výzkumníků o něco lépe, o schopnost využívat velké množství kyslíku sice zpočátku přicházejí rychleji, proces se však následně zpomalí a hodnoty zůstávají nadprůměrné.

Co se pracně nabrané svalové síly týče, i o tu přicházíme mnohem rychleji, než ji získáváme. Na to, abychom byli znatelně slabší, stačí jen 12 týdnů. I tady naštěstí platí, že vždy ztratíme jen to, co jsme nabrali, a jakmile dosáhneme bodu, ve kterém jsme byli, než jsme se do cvičení pustili, už neslábneme. A stejně jako v případě kardiovaskulárního systému jsou na tom vždy mnohem lépe lidé, kteří cvičí už velmi dlouho a pravidelně; těm jejich pokroky zůstávají o mnohem déle a je pro ně po cvičební pauze i jednodušší znovu začít.

Zdroj: National Library of Medicine

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom