16. února 2022 11:46

Tradiční americké jídlo je spojené se zbytky a rasismem. Kritikům ale vadí něco jiného

Recepty Soul Foodu se formovaly v nejtěžších chvílích afroamerické kultury a po generace přežívají dodnes. Co v sobě skrývá kuchyně z plantáží?

Pod tradiční americkou gastronomií si mnozí Evropané představí hamburger s hranolky a velkou limonádou. Tato stereotypní představa má však s tradicí americké kulinářské identity jen pramálo společného. Kolébkou západní gastronomie je americký Jih neboli Deep South, oblast známá pro svou specifickou kulturu a dějiny. Právě tam se totiž mezi černošskými otroky ještě před občanskou válkou mísily stravovací návyky i recepty přivezené z domoviny.

Jídlo černošských otroků

Z této fúze postupně vznikl tzv. Soul Food, etnická kuchyně tradičně připravovaná a konzumovaná jižanskými Afroameričany. Tradiční recepty vznikaly především z odřezků mas a zbylých potravin, které byly v domě na vyhození. Ačkoli má Soul Food dlouhou historii, termín tak, jak ho známe dnes, se začal v Americe etablovat teprve v 60. a 70. letech minulého století během hnutí Black Power.

Jak můžete vidět v dokumentární sérii Bizarní jídla 17. února odpoledne na Prima ZOOM, typickým základem jižanské kuchyně je dušené nebo smažené kuře, vepřové maso, spousta zeleniny a postupy z Afriky a Karibiku. Klasické chutě Soul Foodu bývají velmi intenzivní, tučné i slané, a proto je tato kuchyně často kritizována. I přesto se klasické smažené kuře z jihu USA rozšířilo po celém světě jako oblíbený druh fast foodu.

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom