Cvičení před snídaní je nejlepší volba. K úbytku váhy ale nevede
Obezita a cvičení: podle vědy má rozcvička před prvním jídlem spoustu zdravotních benefitů.
Snídaně na druhém místě
Nová studie zveřejněná v odborném časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism považuje cvičení před snídaní za nejlepší volbu. Tedy alespoň nedávný experiment prozradil, že takový návyk zvýší u mužů s nadváhou rychlost spalování tuku až dvojnásobně. Ačkoli se jedná o malý experiment se spoustou neznámých, výsledky jsou vskutku zajímavé. Pokud se nové závěry dále potvrdí, po probuzení bychom měli namísto kuchyně navštívit nejprve tělocvičnu.
Méně sacharidů a rychlé spalování
Do práce se pustili vědci z University of Bath a University of Birmingham, jejichž výzkumu se účastnilo 30 obézních mužů. Dobrovolníci byli rozděleni do tří skupin, kde byly nastoleny odlišné návyky. Zatímco v první skupině účastníci cvičili ještě před snídaní, ve druhé teprve až po snídani. Členové poslední třetí skupiny své denní návyky nijak neměnili, protože zastávali jakousi kontrolní roli. Aby bylo měření co nejpřesnější, účastníci z první a druhé skupiny jedli naprosto stejnou snídani. Samotný cvičební plán pak zahrnoval jízdu na kole po dobu 60 minut. Celý experiment trval po dobu šesti týdnů.
Výsledky prozradily jasné změny. Dobrovolníci, kteří pravidelně cvičili ještě před snídaní, spalovali dvakrát tolik tuku než ti, již cvičili až po prvním jídle dne. U první skupiny bylo zjištěno méně uložených uhlohydrátů, které by jinak spotřebovali na vynaloženou energii při tréninku. A právě kvůli sacharidovému nedostatku jejich obézní těla během cvičení rychleji přešla na spalování tuku – tedy k rychlejšímu spalování. Cvičení bez paliva nutí tělo obrátit se na uložené sacharidy. Pokud je nedostane, obrátí se na tukové buňky. Kromě jiného byly ovšem odhaleny i další slibné zdravotní účinky.
Zdravotní benefity
U mužů, kteří se hýbali před snídaní, byla dále zjištěna lepší reakce na inzulin. To je dobrá zpráva, protože taková odezva pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Podle Javiera Gonzaleze, spoluautora studie, by cvičební ranní rituál mohl vést k lepšímu zdraví a snížení rizika vážných onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka. Že cvičení před snídaní skutečně „funguje“, dokazují výsledky hladiny inzulinu u druhé skupiny, kde nebyla o nic lepší než u kontrolní skupiny. Jinými slovy, kdo necvičil před snídaní nebo neměnil své dosavadní návyky, nedočkal se změn. "Naše výsledky naznačují, že změna načasování, kdy jíte v souvislosti s tím, kdy cvičíte, může přinést pozitivní změny vašeho celkového zdraví. Je důležité, že i když cvičení před snídaní nemělo vliv na hubnutí, výrazně se zlepšilo jejich celkové zdraví," uvedl Gonzalez v tiskové zprávě.
Nejednotné stanovisko
Radostné závěry jsou však v tuto chvíli stále ještě předčasné. Během výzkumu totiž nebyla zaznamenána souvislost mezi cvičením před snídaní a hubnutím. Rozdíl ve váhovém úbytku mezi oběma skupinami nebyl prakticky žádný. V potaz je rovněž nutné brát i rozsah studie, do které bylo zahrnuto pouhých třicet dobrovolníků. Není tak například jasné, zda se budou výsledky vztahovat i na jiné pohlaví. Cvičení před prvním jídlem ani nedoporučují mnozí odborníci. Právě naopak, kvalitní stravu před zátěží považují za velmi důležitou v souvislosti se správnou podporou cvičení. Jídlo zvyšuje hladinu cukru v krvi a dodává tělu palivo pro zvýšení intenzity a délky tréninku. Zároveň člověka chrání před únavou a jinými nepříjemnostmi.
V celé věci tedy není stále úplně jasno. Očividně jsou zapotřebí další výzkumy a zapojení většího počtu osob, s čímž ostatně souhlasí i samotní autoři výzkumu. Přesto je cvičení pro naše tělo a mysl nepochybně přínosné, a to v kteroukoli dobu: ať už před snídaní, nebo po snídani.
Text: Petr Smejkal