30. srpna 2022 08:01

Před 134 lety začal vraždit Jack Rozparovač. Jeho první obětí byla prostitutka Mary Nichols

Ulice východního Londýna začal brázdit vraždící maniak přezdívaný Jack Rozparovač. Tady je jeho příběh.

Mezi srpnem a listopadem roku 1888 se Londýňanům příliš dobře neusínalo. Během pouhých několika měsíců byla v ulicích chudinské viktoriánské čtvrti Whitechapel rukou nelítostného zabijáka zavražděna a hrozivě zmrzačena minimálně pětice žen. Všechnu hrůzu měl na triku Jack Rozparovač, jak se obávanému šílenci začalo později přezdívat. Své oběti si neznámý vrah vybíral z řad prostitutek. Potencionálních obětí tak měl víc než dost, protože v té době patřila prostituce mezi velmi rozšířená živobytí. Peněz zkrátka nebylo, a tak se někdo živil svým tělem, jiný zase zlodějinou.

První oběť

K první otřesné vraždě došlo 31. srpna 1888, kdy bylo tělo dvaačtyřicetileté Mary Nichols nalezeno v Buck Row naproti londýnské nemocnici. Její obličej byl pohmožděný a hrdlo téměř odříznuté. Pohled to nebyl vůbec hezký, protože neznámý šílenec své první oběti pořezal a několikrát probodnul trup. Řádění ale neskončilo, protože uiž za několik dní bylo nalezeno v průchodu poblíž Hanbury Street bezvládné tělo sedmačtyřicetileté Annie Chapman. Vrah ženě téměř odřízl hlavu a roztrhl žaludek, jehož některé části položil na levé rameno. Na pravém rameni zase ležela hromada střev. Zmrzačené ženě byla odříznuta část pochvy a močového měchýře.

Vyděšení Londýňané

Mezi lidmi vypukla obrovská panika a strach. Obavy ještě narostly poté, co několik dní po vraždách obdržela zpravodajská služba Central News Agency dopis. Byl napsán samotným vrahem, který se k ohavným a těžko pochopitelným vraždám přiznal. V dopise dokonce vyhrožoval dalšími vraždami. Vyšinutému šílenci se krátce nato začalo přezdívat „Jack the Ripper“ – Jack Rozparovač. Těžko říci, co obyvatelé Londýna tehdy prožívali. Mezi lidmi se ale začala šířit až paranoidní podezíravost. Kdo v té době procházel ulicemi s černou taškou, mnohdy se stal terčem hysterického davu. Obecně se totiž předpokládalo, že vrah nosí své nože právě v černé tašce. Podobných nesmyslných pověstí a smyšlenek byla celá řada. Nesmyslných hlavně proto, neboť samotného vraha při činu nikdo neviděl. A pokud ano, byla to nebohá oběť, která si své tajemství odnesla rovnou do hrobu.

Vraždící maniak

Třetí obětí šíleného vraha se stala pětačtyřicetiletá Elizabeth Stride, které 30. září za ulicí Berner Street prořízl hrdlo. Vraždící maniak byl ale pravděpodobně vyrušen a k zohavení těla nedošlo. Svoji sadistickou touhu ale během krátké chvíle patřičně ukojil. Skoro dvě hodiny po půlnoci bylo mezi Mitre Square a Duke Street nalezeno bezvládné tělo třiačtyřicetileté Catherine Eddowes. Mrtvola prostitutky byla roztrhána, oční víčka rozřezána a část nosu a pravého ucha zase odříznuta. Běsnění neunikla ani děloha oběti, která byla doslova vypreparována podobně jako ledvina. Některé vnitřnosti pak byly navršeny na pravém rameni nebohé oběti.

Krvavé stopy dovedly policisty k nedalekým dveřím, na nichž byla napsána zpráva: „Židé nejsou lidé, kteří budou obviňováni pro nic.“ Z nepochopitelného důvodu ale ředitel metropolitní policie sir Charles Warren nařídil nápis smýt. Jedna z možných cenných stop tak byla nenávratně zničena. Dvojitá vražda vyděsila obyvatele Londýna na samou hranici. Začaly se šířit další zvěsti a domněnky o šíleném doktorovi, šíleném Polákovi, ruském carovi a někde se dokonce šeptalo o šílené porodní asistentce. Pozadu nezůstal ani vrah, který do Central News Agency poslal další dopis. Jeho zněním projevil lítost nad tím, že nebyl schopen poslat odříznuté uši policii, jak slíbil.

Vrah stále uniká

„Poslední“ obětí Jacka Rozparovače se 9. listopadu stala teprve pětadvacetiletá Mary Kelly. Tělo nejmladší oběti bylo nalezeno v jejím pokoji u Millers Court. Vrah nebohé dívce vytrhl vnitřnosti a rozřezal hrdlo. Srdce, nos a prsa zase odřezal a pohodil na nedaleký stůl. Z nepochopitelného důvodu pak dívce stáhl kůži z obličeje. Pro vyšetřující detektivy to byl otřesný pohled, na který nezapomněli do konce svého života.

Během rozsáhlého vyšetřování byla obviněna více než stovka podezřelých osob, z nichž však nebyla ani jedna pravomocně odsouzena. Všemožné teorie pětici šílených vražd dokonce spojily s vnukem královny Viktorie, princem Albertem Viktorem a dalšími jednotlivci. Pokud jde o vrahovu identitu, během času se v policejních řadách objevilo mnoho spekulací. Asi nejčastěji zaznělo povolání řezník nebo lékař. Na jednotlivých vraždách se totiž projevila vrahova znalost lidské anatomie. Jack Rozparovač však nebyl nikdy odhalen a dopaden. Svá hrůzná tajemství si tak odnesl do hrobu. Ale ani zveřejnění jeho příběhu lidskému vraždění neučinilo přítrž. Takoví jsme my, lidé.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom