21. června 2023 08:06

Zval dívky na koně, přichystal jim smrtonosné orgie. Doubický vrah Chlouba

V roce 2017 došlo k brutálnímu zločinu, jehož obětí byla teprve čtrnáctiletá dívka. Příčina smrti: nepřežila surové sexuální praktiky chladnokrevného Martina Chlouby. Její šestnáctiletá kamarádka přežila spíše náhodou.

Vytáhlý pohublý šestatřicátník s očima barvy lískových oříšků a s krátce střiženými hnědými vlasy, které nad čelem začínají ustupovat dozadu. Podle záběrů z chodby před soudní síní u ústeckého krajského soudu v roce 2018 vypadal Martin Chlouba podstatně mladší. A podle všeho se také o mladší dívky zajímal. Dvěma z nich se důvěra k bývalému regionálnímu novináři, kterého někdejší kolegové popisují spíše jako tichého, nijak ohromujícího člověka s milým vystupováním, stala osudnou.

Tygr z medvídka Pú není žádný plyšák

V noci na neděli 24. září 2017 v chalupě v Doubici na Děčínsku zavraždil teprve čtrnáctiletou dívku a pokusil se zabít i její o dva roky starší kamarádku.

„Tygr z medvídka Pú,“ jak se Chlouba tituloval na svém twitterovém profilu, přichystal nezletilým dívkám peklo: kolem pěti hodin škrcení a vláčení po chalupě.

Co se odehraje v poklidné Doubici, ano té Doubici, již si za svou oázu klidu zvolil i Karel Gott, nikdo netušil.

V té době pětatřicetiletý Martin Chlouba měl v obci v pronájmu dřevěnou chalupu. Dívky za ním přijížděly, chodily s „kamarádem“ a přítelem na koně, venčily psíka. Starší tady s ním i chvíli žila, mladší sem tam přespala. To vše s vědomím rodičů.

Co přesně se osudné noci odehrálo za dveřmi chalupy si lze poskládat z obžaloby a výpovědí samotného Chlouby, které zazněly během ostře sledovaného procesu v červnu a červenci 2018.

23. září 2017 osudná noc vraždy

Mladší z dívek jde ven na procházku se psem. Chlouba zatím v jedné z místností svazuje starší dívku na židli, s čímž má podle obžaloby souhlasit. Pak ji začíná škrtit prádelní šňůrou.

Mladší dívka se vrací a klepe na dveře. Chlouba se lekne a šňůru kolem krku škrcené utahuje více. „V tu chvíli přepadla se židlí a byla trochu v šoku,“ uvedl vloni v červnu před Krajským soudem v Ústí nad Labem Chlouba.

Pak má Chlouba mladší dívce oznámit, že její kamarádka je spoutaná a že by ji taky spoutal. „Myslel jsem si, že to chtějí dělat společně. Ona protestovala a chtěla za kamarádkou.“

Po chvíli obě dívky se spoutanýma rukama odvádí do ložnice a řekne jim, aby spaly. Starší podle něj rychle usíná, s mladší si povídá. Starší se probouzí a volá, že je jí špatně.

Chlouba obě odvádí zpět do obývacího pokoje, přičemž podle obžaloby k mladší přistoupil zezadu, přehodil jí kolem krku pásek od kalhot a vyvlekl ji ven z místnosti.

Dívka se brání. „Následně ji strhl u schodiště na zem, kde poškozená ležela na břiše, a omotal jí kolem krku červený provaz, který visel ze zábradlí v patře domu a kterým byla předtím připoutána, a provaz kolem jejího krku utáhl a uvázal uzlem, sedl si na ni a za provaz jí zvedal hlavu nad zem, čímž došlo ke škrcení a kolem druhé hodiny k následné smrti poškozené z udušení,“ upřesnil v obžalobě státní zástupce Vladimír Jan.

„Chtěl jsem tu starší odvézt do nemocnice a druhá aby tu počkala, ale ona nechtěla. Napadlo mě ji přiškrtit. Omotal jsem to a ona pak ztichla. Byl jsem v tu chvíli dost mimo. Šel jsem se obléknout před tou cestou do nemocnice, pak jsem se podíval, že má fialový obličej. Říkal jsem si, že to je prostě konec,“ zněla Chloubova verze.

Když škrcená školačka vydechne naposledy, obratně ukryje její tělo pod podlahou ve sklepě. Prý po vzoru filmových kolegů.

Starší z dívek v žalostném stavu pak nakládá do auta a odváží do České Kamenice.Tam ji s četnými stopami po škrcení vysadí a vrací se zpátky do chalupy. Dívka končí v nemocnici. „Přežila jen náhodou,“ konstatoval později státní zástupce.

Chlouba chtěl spáchat sebevraždu

Brzy po návratu do Doubice zadržuje Chloubu policie. „V tu dobu jsem si neuměl představit jiný konec než sebevraždu. Snědl jsem tři plata prášků na srdce, ale policie přijela brzo. V nemocnici mi vyprázdnili žaludek a zachránili mě,“ oznamuje u soudu Chlouba.

Vyšetřování přináší nové stíhání.

„Při vyšetřování vyšly najevo další skutečnosti, jež vedly k tomu, že jsme vazebně stíhanému muži rozšířili obvinění o trestný čin šíření pornografie,“ uvedla v únoru 2018 policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Na veřejnost začínají vyplouvat další podrobnosti případu. S šestnáctiletou dívkou měl mít Chlouba vztah a provozovat s ní ostřejší sexuální praktiky. Používání bičíků, masek a pout nevyjímaje.

Při zahájení procesu Chlouba před soudem vypověděl, že nešlo o žádný plán a úmysl. Na logickou otázku soudkyně, proč se nepokusil omdlévající mladší dívku oživit, chladně odvětil: „Myslel jsem, že je už pozdě.“

Přiznání, lítost, dopisy pozůstalým

Chlouba se k vraždě přiznal. Svého činu prý lituje. „Nechtěl nikoho zavraždit. Ani nepředpokládal, že by svým jednáním mohl někoho zbavit života,“ hájil svého klienta jeho advokát Zdeněk Pánek. Marně. Na takové tvrzení by asi neskočilo ani malé dítě. Nebo si dospělý zdravý jedinec může myslet, že takové škrcení nebude mít smrtelné následky?

„Mrzí mě, že všechno skončilo tím nejhorším způsobem. Nešlo o plán nebo úmysl. Neumím si představit, jak hrozné to musí být pro rodiče, přátele a příbuzné. První týden na vazbě jsem napsal omluvné dopisy rodičům,” uvedl podle Deníku během procesu Chlouba, který současně prohlašuje, že za svůj život spal asi s padesáti ženami a zdaleka ne tak mladými. „Měl jsem i čtyřicetileté ženy, není to tedy tak, že by mě přitahovaly jen patnáctileté dívky.“

Pokud si po přečtění popisu Chloubova chování myslíte, že „někdo takový nemůže být normální“, jste na omylu! Podle informací ČTK Chloubu zkoumali už při rekonstrukci otřesného aktu psychiatr, psycholog i sexuolog. Nezjistili u něho žádnou deviaci ani závažnou duševní poruchu. Poutání a škrcení u něho patřilo k běžným sexuálním praktikám.

Připomeňme, že sexuální chování jsou klasifikována na dva typy – normofilní a parafilní (neboli deviantní). Jak časté je deviantní chování v sexu, ukázala tři roky stará kanadská studie, podle níž se asi polovina lidí dá označit za devianty.

Za brutální vraždu hrozil Chloubovi až výjimečný trest. Krajský soud v Ústí nad Labem mu nakonec v červenci 2018 uložil trest 19 let odnětí svobody. Podle slov soudkyně se vrah mimo jiné snažil soudu vsugerovat, že šlo o „nějaké erotické hrátky“, nepovedenou legraci.

Závěrečná řeč trvala tři hodiny. Nezabrala

Nutno dodat, že Chloubova výpověď před soudem se dost lišila od té v přípravném řízení. Podle zpráv ČTK den a půl po činu například kriminalistům detailně popisoval, jak dívky škrtil a jak se bránily a křičely. V červenci už tvrdil, že se dívky výrazně nebránily a naznačoval, že na škrcení byl se starší z nich domluvený s tím, že dívka případ nahlásí později. „Odškodnění, které by (jako oběť trestného činu) dostala, by jí zajistilo na studium. Četl jsem v médiích, že by odškodnění platil stát,“ doplnil Chlouba.

„Platil jsem jí všechno, oblečení, studium, angličtinu, iPhone i notebook. Kompenzoval jsem si, že ve 36 letech nemám děti, takže pro mě byla takovým mým dítětem,“ řekl Chlouba ke vztahu s šestnáctiletou dívkou, údajně trvajícímu od zimy 2016.

Přeživší nezletilá dívka trpí posttraumatickou stresovou poruchou a její zapojení do běžného života bylo podle znalců téměř rok od skutku nemožné.

Sám prý chtěl tři dny po činu odcestovat na Maltu a pracovat tam. S rozsudkem ale musel své plány o 19 let odložit.

Zdroj: SerialKillers.cz / Český rozhlas / ČTK

Zuzana Schneidewind

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom