Samův syn: Sériového vraha Davida Berkowitze měl k vraždám nutit posedlý pes. Co ho spojovalo s Charlesem Mansonem?
David Berkowitz v 70. letech terorizoval město New York revolverem ráže 44. Ačkoli je policie přesvědčená, že šlo o vraždícího solitéra, podle svědků byl napojen na satanistický kult.
Mezi lety 1976 a 1977 neměli obyvatelé amerického města New York lehké spaní. Po ulicích totiž řádil sériový vrah David Berkowitz, který na místech činu nechával pro policii dopisy. Berkowitz původně tvrdil, že ho k vraždám navedl sousedův pes, v němž se skrývala duše 6 000 let starého muže jménem Sam. Realita však může být mnohem děsivější a realističtější, neboť je ve hře satanistický kult.
Žhář, tyran a třídič pošty
Berkowitz neměl lehké dětství. Jeho vlastní rodiče ho dali k adopci velmi krátce po narození a své příjmení dostal až od rodičů adoptivních, kteří byli majiteli železářství. Ač měl mladík stabilní domov, přesto mnohdy vězel po uši v problémech. Nejenže šikanoval spolužáky, ale oblíbil si i pyromanii. Po studiích se přidal k armádě, po které se přesouval od jednoho zaměstnání ke druhému. Když začal vražedně řádit, pracoval jako třídič pošty.
První útok se uskutečnil na Štědrý den roku 1975. Tehdy Berkowitz napadl nožem dvě mladé ženy, které obě přežily, což Berkowitze dle jeho slov vedlo k tomu, aby si pořídil střelnou zbraň, kterou se později proslavil.
Útoky na dvojice stejnou střelnou zbraní
První se série brutálních vražd, které děsily celé město New York, se odehrála v noci 29. července 1976. Dívky Donna a Jody se vracely autem z diskotéky, když před domem první jmenované narazily na muže, který najednou vytáhl střelnou zbraň. Donnu zastřelil jedinou ranou, Jody postřelil a neusmrtil, díky čemuž byla schopna pachatele popsat jako 30letého, hladce oholeného bělocha.
Velmi podobné okolnosti provázely i další incidenty, které policisté brzy připsali sériovému vrahovi. Útočník se zaměřoval na mladé ženy s dlouhými vlasy, ale málokdy cílil jen na ně samotné. Téměř vždy útočil na dvojice, včetně zamilovaných párů. Mnohdy střílel po lidech v zaparkovaných autech, rozhodně mnohem častěji než na volném prostranství. A ne vždy se trefil. Za celou dobu Berkowitzova víc než ročního řádění mezi lezy 1976 a 1977 zemřelo celkem šest lidí, dalších osm jich „jen“ zranil.
Policisté případy začali připisovat stejnému pachateli, protože kromě podobností míst činu a způsobu napadení ve všech figurovala stejná zbraň – revolver Bulldog ráže 44.
revolver Bulldog ráže 44 Zdroj: Getty Images
Samův syn
Místní média samozřejmě útoky bedlivě sledovala. Původní vrahovu přezdívku, „Ráže 44“, však brzy vystřídalo nové jméno. Na místě činu čtvrté a páté vraždy totiž útočník nechal policistům dopis, kde se pojmenoval Samův syn: „Jsem velmi zraněn, že o mně tvrdíte, že nenávidím ženy. To není pravda. Ale jsem monstrum. Jsem ‚Samův syn‘. Jsem malý ‚spratek‘.“
Dopisů vrah poslal ještě několik, přičemž vždy byly několikastránkové, napsané ručně, tiskacími písmeny, s pravopisnými chybami a velmi zmatečné až enigmatické. I proto z nich policisté o vrahovi nic pořádného zjistit nedokázali.
The first letter David Berkowitz, aka "Son of Sam," sent to police in 1975, terrorizing the people of New York City pic.twitter.com/YBeM99YzzH
— Serial Killers (@serial__killers) October 31, 2016
Usvědčen kvůli parkování
Celý případ paradoxně vyřešily pokuty za špatné parkování. Při posledním incidentu v srpnu 1977 si totiž mladá žena při venčení psa všimla policisty, který pokutoval žluté auto kvůli parkování u požárního hydrantu. Jen o několik minut později k témuž autu kráčel muž a mával v ruce jakýmsi tmavým předmětem připomínajícím zbraň. Žena na nic nečekala, popadla psa a utekla; v momentě, kdy zabíhala do svého domu, za sebou slyšela výstřely.
Policisté tak začali prověřovat pokutovaná auta a jedním z nich byl i Berkowitzův žlutý Ford Galaxy. Ve voze se následně našla jak vražedná zbraň, tak dopis adresovaný policistům. Berkowitze okamžitě zatkli a soud mu za šest vražd, které policisté považovali za dílo stejného vraha, udělil šest doživotních trestů.
Sám Berkowitz se k útokům bez problémů přiznal a média si užívala hlavně jeho už zmíněné tvrzení, že ho k vraždám navedl pes jeho souseda, Sama Carra, což později vrah odvolal. Ve vězení se nechal pokřtít, a dokonce odmítl i řízení o podmínečném propuštění za dobré chování.
Člen satanistické sekty?
Tím by teoreticky mohl celý příběh skončit. Ještě v průběhu soudního procesu se ale objevily indicie, které by teoreticky mohly znamenat, že Berkowitz neútočil sám. Dokonce naznačují, že Berkowitz vůbec nejednal sám za sebe, ale byl součástí satanistického kultu, do nějž patřil i nechvalně známý Charles Manson. Ba co víc, jméno Sama Carra, Berkowitzova souseda, v těchto teoriích figuruje také. Jak moc se zakládají na pravdě? To si zatím nikdo netroufl říct. Vyšetřovatelé je už dávno shodili ze stolu, někteří z přeživších jsou však stále přesvědčeni, že na ně útočilo více mužů.