30. ledna 2020 06:00

Pražský vrah taxikářů: David Virgulák si oběti podivně zaznamenával do deníku

Český sériový vrah pražských taxikářů David Virgulák je zodpovědný za nebývale chladnokrevné vraždy tří pražských taxikářů. Teď si odpykává doživotní trest. Důvod, proč vraždil, je tristní.

Netušili, že tohle rito bude jejich poslední. Možná jen cítili, že s jejich posledním zákazníkem není něco v pořádku. Neodmítli ho ale. Tak už to mezi taxikáři chodí. Jízda s šestatřicetiletým Davidem Virgulákem stála tři z nich život.

Taxikářům z metropole jde o život

První taxikář Petr S. zemřel 30. ledna 2014 na silnici nedaleko Luk pod Medníkem. Virgulák se jako běžný klient nechal dvaačtyřicetiletým mužem odvézt na odlehlé místo, kde ho odpravil tím nejpodlejším způsobem – zezadu bezbranného taxikáře střelil do hlavy. Pak ho okradl a následně tělo odvezl zase zpět do centra Prahy a nechal ho v autě.

Další dvě vraždy stihl v dubnu téhož roku. Stačily mu na ně tři hodiny. Osmapadesátiletého taxikáře Milana P. si zabiják nejspíš stopnul ve 23.15 v Ječné ulici a nechal se odvézt do Uhříněvsi na okraji Prahy. Místo pěkného výdělku tam řidiče opět zastřelil. Před půlnocí už byl na Vinohradské třídě v centru Prahy. V půl jedné a těsně před jednou projel přes křižovatku Šumavské a Lužické, auto pak odstavil a už v 1.40 si v Husově ulici stopnul dalšího taxikáře, šestadvacetiletého Daniela C. I ten vzápětí končí s prostřelenou hlavou.

O pár hodin později leží bezvládná těla řidičů v příkopu u opuštěné cesty v pražské Uhříněvsi. Pražská mordparta nechápe. Proč sem jeli a proč těla z různých vozů ležela blízko sebe?

Béžový Renault Megane 1097 Daniela C. našli policisté zhruba 100 metrů od místa lednové vraždy.

Málo stop. Kriminalisté tápou

Tehdy ještě kriminalisté nevěděli, jestli za nelidskými činy stojí jeden či více pachatelů. Jasné jim však už bylo, že si řidiče vždy zastavil(i) v centru Prahy a požádal(i) o odvoz na okraj města. Začalo se potvrzovat podezření, že v Praze řádí sériový vrah taxikářů. Jde snad o chladnokrevné vyřizování účtů či mstu? Hmatatelné důkazy stále nikde!

Policie má jasno alespoň v jednom. Všichni tři muži byli zastřeleni jednou zbraní, malorážkou z bezprostřední blízkosti do hlavy. Odborník na psychologii vrahů Andrej Drbohlav uvedl pro MF Dnes, že "nejde o žádného nepříčetného psychotického zabijáka. Jeho činnost je totiž zcela evidentně organizovaná a toho by nepříčetný vrah nebyl schopen". Speciální tým policie záhadnou trojici případů slučuje.

Odměna 100 000 korun za dopadení vraha

Taxikáři v metropoli jsou varováni, aby hlavně večer nebrali do auta podezřelé lidi na ulici, ale jen klienty, které jim dohodne dispečink. Na vyšetřování se kromě státní policie podílejí i městští strážníci.

3. července 2014 pražská policie zveřejnila podobiznu zásadního svědka v této kauze. Policejní mluvčí Hana Jeřábková tehdy připustila, že by "muž na identikitu mohl být i pachatelem". Jistý anonymní dárce dokonce nabídl za informace, které povedou k dopadení vraha, 100 000 korun.

Pachové stopy

V květnu 2015 přichází pro všechny taxikáře i pozůstalé obětí velká úleva. Kolegu ani rodinného člena jim už sice živého nikdo nevrátí, policie ale oznamuje, že odhalila a dopadla pachatele a zahájila jeho trestní stíhání. Pachatelem má být David Virgulák (36).

Šlachovitý muž středního věku i postavy je vyučený instalatér, jenž stihl být již dvacetkrát soudně trestán za krádeže. A důkazy, že za mordy stojí právě on? Nepřímé. Podle ČTK našla policie v autech zavražděných taxikářů Virgulákovy pachové stopy. Každý zločin smrdí, tento holt o něco více. Dalším pojítkem je zmíněná zbraň. Kriminalisté také našli u Virguláka peněženku jedné z obětí.

Začíná soud

V listopadu 2016 začal soudní proces, který se odehrával za velkého zájmu médií. David Virgulák před soudkyni nastoupil v poutech a s ledovým klidem ve tváři. Během čtení obžaloby jen nesouhlasně kroutil hlavou. Taxikáře měl podle ní úmyslně usmrtit po předchozím uvážení, a to v úmyslu získat peníze ve svůj majetkový prospěch. Bez povolení si k tomu opatřil a přechovával střelnou zbraň.

Virgulák je v době soudu už patnáct let závislý na drogách. Spolu s bratrem Pavlem, který už má za sebou pobyt ve vězení, střídají pervitin, heroin, subutex a rivotril. David si peníze na drogy do první vraždy sháněl všemožnými způsoby, krádežemi i vybíráním popelnic. Denně potřeboval až šest tisíc korun. Mezi odpadky měl podle své výpovědi také nalézt peněženku jednoho ze zavražděných.

„Můžu říct, že jsem naprosto nevinej, že sem se těch vražd nedopustil, že to je jeden velkej policejní omyl,“ uvedl David Virgulák klidným hlasem před soudkyní i nabitou soudní místností. Virgulák popřel i fakt, že by v některém z taxíků vůbec kdy seděl, čímž zpochybnil nalezené pachové stopy ve všech třech autech.

Mezi důkazy figuroval i Virgulákův deník, do kterého si ovšem podle svých slov zapisoval události i s několikadenním zpožděním. Nebylo tak jísté, zdali zapsané datum skutečně odpovídá tomu, kdy k události došlo, a proto mu soud nepřikládal podstatný význam.

Milý deníčku... Taxi masakr

Ze zápisku v deníku po dnu po první vraždě mrazí: "20.30 do Jesenice, den 'pí*a, hrůza, konec', doma ve 22.00", zaznamenal si Virgulák. V dubnu, kdy došlo k druhé a třetí vraždě, se zase deníčku svěřil: "Tady v měsíci policie, taxi masakr."

U soudu svědčil také spoluvězeň Virgulákova bratra Pavla. Ten se mu měl během svého pobytu za mřížemi svěřit, že jeho "bratr udělal špatnou věc."

Sama soudkyně Veronika Čeplová později reprodukovala pro Český rozhlas, že Pavel Virgulák "po nástupu do výkonu trestu mluvil před spoluvězni o tom, že poškozené taxikáře zavraždil s bratrem, ačkoli to nebyla pravda. Chtěl před nimi vypadat drsně.“ Měl se také ptát, za jakou dobu degradují pachové a povýstřelové stopy, případně kam po propuštění odjet, aby nebyl vydán zpět do České republiky. Jeden ze spoluvězňů mu měl radit: „Ty vo*e, ty půjdeš do Valdic, za to, cos udělal, musíš zmizet.“

Motiv sériových vražd primitivní, oběti náhodné

Podle rozsudku vraždil David Virgulák kvůli tomu, že potřeboval peníze na drogy. O svých obětech nijak zvlášť nepřemýšlel. Trojice mužů měla prostě "jen" smůlu, že si je vrah náhodně vybral.

V prosinci 2016 uložil Městský soud v Praze Virgulákovi nejpřísnější možný trest. Doživotí. Důvod: Extrémní závažnost spáchaných skutků, zavrženíhodný motiv a zanedbatelná možnost nápravy. „Je osobnostně nevyvážený, vnitřně méně stabilní, disociální. V zátěžových situacích lze očekávat impulzivní a neuvážené jednání, jež pod vlivem alkoholu a návykových látek bude zřetelnější, jeho projev může být i agresivní,“ stojí například ve znaleckém posudku na Davida Virguláka.

"Zastřelil bych ty psy, co našli pachový stopy," běsnil odsouzený taxivrah Virgulák u soudu a hned proti rozsudku podal odvolání. Ani to mu ke zmírnění trestu nepomohlo.

Michal Stupka, obhájce Virguláka, zastupoval už jeho matku, která v minulosti čelila podezření ze zpronevěry 32,9 milionu korun svého zaměstnavatele.

Případ sériového vraha inspiroval filmaře

Případ sériového vraha Davida Virguláka byl natolik šokující, že se stal inspirací k natočení thrilleru Taxi 121, který měl v kinech premiéru na jaře roku 2016. Tedy v době, kdy ještě policie neměla skutečného vraha. Film Taxi 121 si můžete celý přehrát zdarma online v archivu iPrima.cz.

Život taxikáře měl na svědomí i pětinásobný sériový vrah Ivan Roubal.

Zuzana Schneidewind

Zuzana Schneidewind

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora
Newsletter

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Populární filmy na Prima Zoom