Slavný detektiv Vidocq přinesl revoluci kriminalistiky. Sám byl zločincem, vrahem a dezertérem
Trailer filmu Vládce Paříže
Eugène François Vidocq dnes patří mezi nejikoničtější detektivy historie. Sám přitom začínal jako zločinec a byl dlouhá léta problematický.
V roce 1775 se narodil muž, který se souhrou osudu stal zakladatelem moderní kriminalistiky. Eugène-François Vidocq měl přitom nakročeno ke zcela opačné kariéře, když více než třicet let kráčel po cestě zločinu. Skrývat se před zákonem a být neustále na útěku však Vidocqa unavilo natolik, že se při dalším ze svých zatčení rozhodl nabídnout policii své služby – nejprve výměnou za propuštění a později v rámci další spolupráce. Protože Vidocq sám nejlépe věděl, jak pracuje mysl zločince, byl ve snaze potírat kriminální činy velmi úspěšný a ze svých prohřešků se plně vykoupil.
Nespoutané mládí
Eugène-François Vidocq se narodil 24. července 1775 do bohaté a vzdělané rodiny jako třetí dítě z budoucích šesti. Jeho mládí bylo značně divoké, pravděpodobně i kvůli snaze vzdorovat otci a dokázat mu, že může stát sám na vlastních nohou. S morálkou a disciplínou si mladý Eugène-François hlavu příliš nelámal, což dokazují i první malé krádeže, jejichž hlavní motivací bylo obstarat si peníze.
Eugne Franois Vidocq byl slavný detektiv Zdroj: profimedia.cz
Tímto způsobem odcizil například rodinné stříbrné talíře, za což byl následně uvězněn na dobu 14 dnů. Bez ohledu na to, že v průběhu výkonu trestu zjistil, že jej udal vlastní otec, nepřimělo to Vidocqa zkrotnout a ve své kriminální činnosti pokračoval i nadále.
Na svém kontě má krádež rodinných peněz, spoustu menších podvodů, zřejmě nechtěné zabití instruktora šermu a potyčku s nadřízeným důstojníkem, když v sedmnácti letech vstoupil do francouzské armády. Protože velitele uhodil do tváře, automaticky mu hrozil trest smrti, kterému však díky dezerci unikl a vrátil se domů. Od té chvíle ale byl přinucen se skrývat pod falešnou identitou, což Vidocqa nakonec dostihlo.
Unaven a rezignován se ve 34 letech rozhodl, že je s dráhou zločince konec a při jedné z loupeží se nechal vcelku ochotně zatknout policí. Do určité míry mu pomohlo tehdejší bouřlivé období v rodné Francii, která byla zmítána revolucí, během níž byl prostor k úvahám nad změnami a novinkami.
Vidocq byl i kriminálníkem Zdroj: profimedia.cz
Spolupráce s policií
Vidocq policii nabídl, že jí sdělí informace o některých kriminálnících, o nichž sám věděl, výměnou za to, že jej pustí. Nehodlal se však kvůli popsaným okolnostem opět vrhnout vstříc zločinu, ale chtěl s policií i nadále spolupracovat a uplatnit své zkušenosti při hájení zákona. Spolupráce nakonec vyústila v založení speciální složky Brigade de Sûreté – předchůdce Francouzské národní policie – která měla předcházet zločinům, případně se snažit zločince dopadnout a přinutit je se vzdát.
Specialitou Vidocqovy složky byla práce v přestrojení a všeobecné postupy, které dodnes uplatňují tajné jednotky policie. Brigade de Sûreté začínala s pouhými čtyřmi operativci, kteří byli schopní infiltrace do pařížského podsvětí, stejně jako tréninku nových agentů. Nakonec jich Brigade de Sûreté měla téměř třicet a všichni byli rekrutováni výhradně z řad bývalých zločinců, a to včetně žen.
Byla to právě Sûreté, která dokázala po revoluci významně snížit pařížskou kriminalitu a zasloužit se o větší klid v ulicích zmítaných nepokoji a zločiny páchanými i za bílého dne. Čím byl rovněž Vidocqův přístup unikátní, je využívání nejmodernějších postupů, které dodnes patří k základům policejního vyšetřování. Vidocq a jeho agenti byli schopní snímat otisky na místech činu a porovnávat je se záznamy v databázi. Dokázali odlévat sádrové odlitky stop, zabývali se balistikou, vedli podrobné záznamy a pečlivě zabezpečovali místa činu, aby nedocházelo k manipulaci či znehodnocování důkazů.
Vidocq se stal předlohou řady filmů Zdroj: Gaumont
Dodnes jsou proto Vidocq a jeho postupy – uplatňované ať už v rámci působení Brigade de Sûreté, nebo během jeho kariéry soukromého detektiva v první kanceláři podobného druhu – považovány za jeden z největších pokroků v dějinách kriminalistiky a podobně jako v lékařství, vojenství či jiných vědách se řadí k „otcům zakladatelům“.
Pozoruhodné je, že postupy staré přes 200 let jsou dodnes stále platné a hlásí se k nim policisté po celém světě. Kolem jména slavného detektiva a policisty se navíc v roce 1990 seskupilo společenství forenzních expertů, agentů FBI, vyšetřovatelů a detektivů, které se pod hlavičkou Vidocq Society zabývá na pravidelných mítincích nevyřešenými případy v duchu motta svého vzoru: „Veritas Veritatum – Pravda generuje pravdu“.