Policista Ján Mato kšeftoval s orlickými vrahy. Jejich kulce unikl, zabil ho až ruský oštěp
Policista Ján Mato orlickým vrahům prodával výbušniny a zabití z jejich rukou unikl jen díky štěstí. Smrt si ho ale našla velmi bizarním způsobem.
Policista Ján Mato na začátku devadesátých let nebyl bůhvíjak oddaný své profesi. Když se v posilovně seznámil s Karlem Kopáčem, Ludvíkem Černým a Vladimírem Kunou, podle všeho netušil, že se zapletl s nejbrutálnějším vražedným triem, které vraždí bohaté podnikatele a jejich mrtvoly zatavené v sudech a polité louhem hází do Orlické přehrady. To ale neznamená, že si o nich myslel, že jsou to obyčejní, hodní kluci z posilky. Naopak. Kšeftoval s nimi s výbušninami a chtěl jim prodat i služební průkaz.
„No to by sis pomohl, blbče.“
Mato vůbec netušil, jaké nebezpečí mu v jejich společnosti hrozí. Když se jednoho letního dopoledne roku 1992 s Černým a Kopáčem vydal do Kunova domu, v jehož sklepě byla improvizovaná střelnice, nebyl ani trochu nervózní. Soustředil se zrovna na terč, když se mu za zády ozvalo kovové cvaknutí. Mato se otočil a viděl Ludvíka Černého svírajícího samopal škorpion, s nímž mu ještě před vteřinou mířil na hlavu. Kulka se ale zasekla v hlavni.
Mato tehdy prý jen suše poznamenal: „No to by sis pomohl, blbče.“ Celý incident, jako by se ho nedotkl. Zato Kopáč byl v lehkém šoku, přestože věděl, že Černý, který se podle Kopáčovy pozdější výpovědi cestou od Kuny připitoměle usmíval, je nelítostný, všehoschopný psychopat. Černý měl ale pro svůj čin motiv: chtěl získat policistův byt.
Smrt si ho našla
Matovo jméno samozřejmě při vyšetřování kauzy orlických vražd také padlo. Čekal ho samozřejmě přísný kázeňský postih za kupčení se služebním průkazem a trhavinami, ale protože o vraždách pravděpodobně skutečně nevěděl, zůstal tehdy i přes své úzké známosti s vrahy příslušníkem policie. A zůstal jím až do srpna roku 2002, kdy musel během služby zasáhnout u incidentu v pražské stanici metra Muzeum.
49letý Alexandr Kručinin z Moskvy, který v České republice tehdy už několik měsíců pobýval nelegálně a trpěl psychickými problémy po sebevraždě své manželky, tam do kolejiště vhodil výbušninu a pak, ozbrojený pistolí a jakýmsi improvizovaným oštěpem, nožem připevněným na asi metrovou tyč, těžce zranil 79letého důchodce. Mato, kterému podle expertů z protiteroristické jednotky k takovému zásahu chyběla odpovídající zbraň i výcvik, začal svou pistoli hledat až příliš pozdě – ve chvíli, kdy byl v dosahu jeho nože. Vytáhnout už ji nestihl. Oštěp mu probodl hrudník v těsné blízkosti srdce.
Vrah se k soudu nedostal
Drama pak pokračovalo dál; zneškodnit Kručinina zvládlo až několik policistů najednou. To už ale Mato nevnímal a nevěděl ani, že se ho přivolaní záchranáři snaží marně 40 minut oživit. Zemřel přímo na peroně. Bylo mu tehdy jen 39 let. Posmrtně ho povýšili na poručíka. Jeho vrah se ani nedočkal soudu a brzy ho následoval, v policejní vazbě spáchal ani ne měsíc po zatčení sebevraždu. Oběsil se na prostěradle.
ZDROJ: Jaroslav Jelínek: Kauza Orlík / iDnes.cz / ČTK