9. února 2022 04:05

Šifra sériového vraha Zodiaca je konečně prolomena. Kdo měl roky terorizovat Ameriku?

Trailer filmu Zodiac

Sériový vrah Zodiac přiznával v dopisech své činy. Zprávy však šifroval a prolomení kódu se podařilo teprve nedávno.

Sériový vrah pod pseudonymem Zodiac zavraždil v Kalifornii nejméně pět lidí. Během svého řádění posílal do tisku posměšné zprávy psané pomocí šifry, kde písmena nahrazovaly různé symboly. Na jednu stranu se tím spravedlnosti vysmíval a dával najevo svou intelektuální nadřazenost. Zároveň ale riskoval, neboť každá zpráva byla zároveň stopou a vodítkem k potenciálnímu dopadení. Nyní byla 340znaková zpráva po více než 50 letech konečně rozluštěna.

Zodiac vraždil pro zábavu

Rád zabíjím lidi, protože je to zábava. Větší než lov v lese, protože člověk je nejnebezpečnější ze všech zvířat,“ napsal člověk, který se podepsal jako EBEORIETEMETHHPITI. Vrah, který získal přezdívku Zodiac, médiím poslal dopisy, v nichž mluvil o 37 vraždách. Policie potvrdila, že stojí za sedmi útoky, během nichž zemřelo celkem pět lidí.

Prvními oběťmi byli sedmnáctiletý David Arthur Faraday a o rok mladší Betty Lou Jensenová. Zodiac je zastřelil 20. prosince 1968 u kalifornské silnice Lake Herman Road na okraji města Benicia. Byť Zodiac své oběti většinou usmrtil střelbou, v případě dvaadvacetileté Cecilie Ann Shepardové a Bryana Hartnella použil nůž. Bryan přežil, Cecilia 29. září 1969 následkem bodných ran zemřela.

Zkoumání DNA a prolamování kódu

Hlavními stopami, které mohly sériového vraha přivést před spravedlnost, byla jeho DNA a prolomení kódu. Gramatika i způsob písemného projevu by napověděly, o koho se jedná. Stejné metody používají tajné služby a kriminalisté i dnes. DNA byla zajištěna dvakrát, z toho jednou přímo na jím poslaném dopise. Na rozluštění kódu byli nasazeni jak „lamači kódů“ z FBI, tak počítače, které se ho pokoušely analyzovat i prolomit „hrubou silou“. Uvažovalo se o různých směrech čtení a zároveň se využívala analýza frekvence jednotlivých písmen.

Když deník San Francisco Chronicle obdržel 340znakovou šifru, byl to pro šifranty nový, a nakonec úspěšný impuls. „Doufám, že se mým stopováním bavíte. Nebojím se plynových komor, protože mě to jen pošle dříve zpět do ráje. Teď už mám dostatek otroků, kteří tam pro mě budou pracovat,“ píše v šifře, kterou se podařilo prolomit.

Pravá identita a kulturní otisk

Zodiac se podle soukromých vyšetřovatelů jmenuje Gary Francis Poste a býval armádním pilotem a malířem pokojů. Spravedlnost však tentokrát nemá šanci zasáhnout a vraha potrestat, Poste totiž v roce 2018 zemřel. Policie navíc verzi soukromých vyšetřovatelů nepotvrdila, dokonce tvrdí, že Poste nebyl ani mezi podezřelými.

Ač je tedy Zodiacova pravá identita úředně stále neznámá, jeho vražedná pověst je i po letech inspirací filmařů. V roce 2007 vznikl stejnojmenný snímek režiséra Davida Finchera, který zobrazuje únavné a bezvýsledné pátrání po vrahově identitě. Padouch Riddler ve snímku The Batman s Robertem Pattinsonem byl Zodiacem zase přímo inspirován, když posílá policii kryptické vzkazy, vyžívá se v posměchu inteligence strážců pořádku, a dokonce má i téměř totožný kostým.

ZDROJ: archiv FBI

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom