Přelomová raketa USA vznikla díky nacistům a odolala blesku. Podívejte se na její let

Přistání lidí na Měsíci by nebylo možné bez dostatečně silné nosné rakety schopné vynést desítky tun vážící náklad rychlostí blízko 40 000 km/h mimo dosah zemské gravitace. Američané takovou raketu dokázali sestrojit za udivujících šest let.

Saturn V vznikl pod vedením geniálního německého konstruktéra Wernhera von Brauna, který v průběhu druhé světové války pracoval na Hitlerově programu raketových střel V-2. Američané na konci války von Brauna vystopovali v Alpách a spolu s mnoha dalšími německými vědci, techniky a konstruktéry ho v rámci operace Paperclip přesunuli do USA.

Až dosud von Braun pracoval na raketách, které bombardovaly Londýn, Antverpy a další evropská města, teď se měl pustit do úplně jiného díla. V květnu 1961 prezident USA John F. Kennedy oznámil, že Amerika se pokusí do konce dekády přistát na Měsíci. K tomu ale potřeboval dosud největší nosnou raketu, jakou lidstvo postavilo.

Von Braun koncipoval Saturn V jako třístupňovou raketu schopnou dopravit na oběžnou dráhu kolem Měsíce náklad vážící 45 tun. Podle dokumentu Příběh rychlosti, který najdete online na webu Prima ZOOM, raketa vysoká 111 metrů a vážící téměř 3000 tun poprvé letěla 9. listopadu 1967. Každou sekundu při tom spálila tolik paliva, kolik ho Charles Lindberg potřeboval na přelet Atlantiku.

Bleskuvzdorná raketa

I když je Saturn V nesmírně komplexním strojem a absolvoval 13 startů z toho deset s lidskou posádkou, nebyla ztracena jediná raketa. Starty s astronauty proběhly bez potíží, jen v případě vesmírné stanice Skylab došlo při startu k poškození nákladu. Asi největším zátěžovým testem byl start Apollo 12 v roce 1969, kdy několik vteřin po startu udeřil do rakety blesk. Naštěstí kromě působivých světelných efektů neměla tato událost na průběh mise vliv a posádka pár dnů poté v pořádku přistála v Oceánu bouří.

Saturn V naposledy letěl 14. května 1973. NASA plánovala využití raket Saturn V i po skončení programu Apollo a Skylab, a to k vynesení sond určených k průzkumu Marsu. Projekt se ale neuskutečnil a jednu kompletní raketu Saturn V tak můžete vidět v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu. Existují ještě dva exempláře, ale ty nemají instalované všechny komponenty.

ZDROJ: Space.com

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom